
Najnowsza pogoda na cały luty. Spadnie śnieg i będzie silny mróz? Wiemy, co dalej z zimą
Ferie zimowe do tej pory w Polsce upływają na ogół bez śniegu, dlatego pytacie, czy aktualna pogoda na cały luty przewiduje zmiany w kierunku śnieżyc i nastania silnego mrozu? Najnowsze prognozy zimy wskazują na jednoznaczny trend do połowy miesiąca, ale jego druga połowa jeszcze może sporo namieszać. Pojawią się znaczne wahania i niepewności, co może mieć związek z pierwszymi zaburzeniami w wirze polarnym.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia między 13-20 lutego 2025
Najnowsze wyliczenia zarówno amerykańskiego modelu GFS, jak również europejskiego ECMWF przewidują znaczący wpływ silnego wyżu znad północnej i wschodniej Europy na pogodę w Polsce, co najmniej do okolic połowy lutego. W tym okresie opadów będzie niewiele, a miejscami w ogóle nie popada. Możemy również liczyć na okresy z rozpogodzeniami i noce nadal będą przeważnie przynosić słaby i miejscami umiarkowany mróz. Średnia temperatura dobowa będzie okresami charakterystyczna dla termicznej zimy, co oznacza, że będą regiony z temperaturą ujemną szczególnie w nowym tygodniu, który ma być wyraźnie poniżej normy termicznej.
Prognozowana adwekcja zimnego powietrza w głąb Europy i Polski na wysokości 1,5 km z ochłodzeniem w okolicach połowy lutego 2025
Sytuacja zaczyna się komplikować w prognozach w okolicach połowy lub na początku drugiej połowy lutego. Na wiązkach prognostycznych są spore rozbieżności wynikające z niepewności trajektorii ośrodków niżowych na Atlantyku. Jeśli zdołają przełamać blokadę cyklonalną, to mogą chwilowo przynieść wzrost temperatur i opady mieszane na strefach frontowych. To jeden z wariantów, który może się jednak nie sprawdzić, gdyż inne prognozy, obecnie w najnowszych wydaniach także modelu GEM wskazują, że w okolicach początku drugiej połowy lutego z północnej nad wschodnią Europę przejdą układy niżowe z opadami, głównie śniegu, które zaciągną w głąb kontynentu chłodne masy powietrza arktycznego.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 27 lutego 2025
Przyjmując średnią ze wszystkich wiązek głównych modeli pogodowych, możemy przyjąć obecnie wariant możliwego bardziej nadejścia zimowego epizodu, niż przedwiośnia na przełomie drugiej i trzeciej dekady lutego. Miejscami w tym okresie powinien spaść śnieg, który zdoła nie tylko zabielić krajobrazy, ale także utworzyć pokrywę śnieżną, co najmniej na kilka dni. Mróz nadal będzie nocami częstym zjawiskiem, a niewykluczone, że ujemne temperatury miejscami zanotujemy także w ciągu dnia. Po tym okresie znaczne ocieplenie jest obecnie prognozowane szczególnie w ostatnich dniach lutego i na początku marca.
Sprawdź: Potężny wyż sięgnie z północy. Ciśnienie przekroczy 1056 hPa. Przyniesie długotrwały mróz
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie na przełomie lutego i marca 2025
Przed nami więc dość spokojna i bezśnieżna co najmniej pierwsza połowa lutego, którą zdominuje w Polsce wpływ wyżu, na ogół z dodatnią temperaturą w dzień i mrozem w nocy. W trakcie drugiej połowy lutego jest szansa miejscami na zimowy epizod nie tylko z mrozem, ale także ze śniegiem. Możliwe, że miejscami będzie biało i poczujemy czym jest zima w okolicach dni na przełomie drugiej i trzeciej dekady lutego. Zmiany w kierunku ocieplenia powinny się pojawić pod koniec miesiąca o ile sprawdzi się trend z rozwojem układu barycznego. Jeśli do zmian w cyrkulacji dołączy Atlantyk, to nadejście wyższych temperatur pojawi się wcześniej.
Źródło: DobraPogoda24.pl