
Potężny wyż sięgnie z północy. Ciśnienie przekroczy 1056 hPa. Przyniesie długotrwały mróz
Zbliżamy się do końca pierwszego tygodnia lutego, a nawrotu prawdziwej zimy ze śnieżycami w trakcie ferii w Polsce nadal nie będzie. Nad północną Europą rozbudowuje się potężny wyż, który na dłużej wpłynie na warunki pogodowe. Przyniesie bardzo wysokie ciśnienie sięgające ponad 1056 hPa. Zapewni także adwekcję chłodnego powietrza, dlatego mróz będzie zjawiskiem długotrwałym w tym miesiącu, zwłaszcza nocami.
Prognozowany potężny wyż w Europie, 8 lutego 2025
Sytuacja pogodowa w rejonie środkowej i wschodniej, a także częściowo zachodniej Europy jest obecnie patowa. Utrzymujący się układ baryczny z dominacja wpływu obszernego wyżu powoduje, że nie możemy liczyć na szybkie nadejście wiosny, ale także na nastanie śnieżnej zimy z powodu blokady cyklonalnej, która nie dopuszcza niżów zasobnych w opady. Głównym atrybutem tej sytuacji będzie wysokie ciśnienie i częsty mróz w nocy, z umiarkowanymi spadkami temperatur, zwłaszcza przy gruncie w rejonie rozpogodzeń. Słabe i przelotne mieszane opady wystąpią tylko z podinwersyjnego niskiego zachmurzenia.
Prognozowane ciśnienie w centrum wyżu w Europie według modelu GFS, 8 lutego 2025
Na mapie synoptycznej Europy możemy obecnie zobaczyć rozległy wyż Elvira rozciągający się między Skandynawią i Rosją. Najnowsze wyliczenia numeryczne zrewidowały wcześniejsze prognozy i aktualne dane wskazują, że ciśnienie maksymalne w centrum wyżu według modelu ECMWF wyniesie 1055 hPa, a według modelu GFS 1057 hPa. Uśredniając, możemy przyjąć, że ostatecznie może nieznacznie przekroczyć 1056 hPa w najbliższa sobotę, gdy będzie najwyższe.
Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie, 8 lutego 2025
O ponad przeciętnej sytuacji świadczy przewidywana anomalia ciśnienia w tym dniu, która między Skandynawią i Rosją przez Bałtyk, będzie o około 35-50 hPa powyżej normy. Wysokie ciśnienie odczujemy również w Polsce. Najwyższe ma być na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza na Podlasiu, gdzie może osiągnąć maksymalnie do około 1047-1048 hPa w rejonie Suwałk. Apogeum ciśnienia podczas panowania omawianego wyżu spodziewamy się w najbliższy weekend, zwłaszcza w sobotę. Ciśnienie będzie wysokie, ale nie rekordowe w naszym kraju. Do wyrównania powojennego rekordu braknie około 7-8 hPa.
Sprawdź: Będzie ogromna wichura na północy. Wiatr przekroczy 185 km/h. Uderzy prąd strumieniowy z cyklonem
Prognozowane prawdopodobieństwo ciśnienia w Polsce na przykładnie Suwałk, do 22 lutego 2025
Mimo, że ciśnienie z upływem drugiej dekady lutego zacznie spadać, to nadal wpływ wyżu na warunki pogodowe w Polsce i środkowej Europie będzie długotrwały i utrzyma się co najmniej do początku drugiej połowy miesiąca. W tym okresie opadów będzie niewiele, ponadto możemy liczyć na okresy ze słońcem oraz niskim zachmurzeniem warstwowym. Utrzymają się również umiarkowane temperatury, nadal z częstym mrozem w nocy, który w zasadzie na obszarze kraju będzie występował każdego dnia. Miejscami większe spadki temperatur będą możliwe w przypadku nocnych rozpogodzeń do około -15/-5 st. C. Siarczysty mróz w trakcie lutego będzie szczególnie okresami wracał do północnej i północno wschodniej Europy, gdzie ponownie będą dni z temperaturami poniżej -35/-20 st. C. Solidnie przymrozi w najbliższych dniach również w rejonie Alp.
Zobacz: Osiądzie silny mróz. Temperatura spadnie do -27 stopni. Siarczysta zima sięgnie na południe
Źródło: DobraPogoda24.pl