
Chwyci ogromny mróz. Temperatura spadnie do -56 stopni. Fala siarczystej zimy utrzyma się na wschodzie
Ostatni miesiąc meteorologicznej zimy upłynie nam w Polsce nadal bez znaczących opadów śniegu. O trwającej zimie będą przypominać ujemne temperatury występujące głównie nocą. Nie oznacza to, że aura w tym sezonie jest łagodna na całej północnej półkuli Ziemi. Ogromny mróz ponownie chwycił na dalekim wschodzie, gdzie temperatura spadnie do około -56 st. C. Siarczysta zima na tym obszarze utrzyma się długo.
Prognozowany ogromny mróz na dalekim wschodzie, 7 lutego 2025
Trwający sezon zimowy na terenach stale zamieszkałych najniższe temperatury przynosi na dalekim wschodzie Rosji. Temperatury od listopada na tym obszarze często utrzymują się poniżej -30 st. C., a okresami spadają poniżej -55/-40 st. C. Minionej doby zanotowano aż -55,6 st. C. w miejscowości Ilirney w Czukockim Okręgu. Niewiele mniej -53,1 st. C. było w rejonie Jurty w obwodzie irkuckim. To aktualnie najzimniejsze miejsca na Ziemi, gdzie żyją i pracują na co dzień ludzie.
Prognozowany mróz na dalekim wschodzie Rosji, 8 lutego 2025
Mimo, że ten mróz jest nadal potężny i niewyobrażalny w Polsce, to w tym sezonie na tym obszarze nigdzie jednak nie przekroczył progu -60 st. C., a to w ostatnich latach nie zdarzało się często. Nawet na słynnym biegunie zimna w Ojmiakonie, temperatura minimalna w tym sezonie sięgnęła do tej pory -54,4 st. C., a to właśnie z tej miejscowości pochodzi rekord -72 st. C. notowany w tym wieku. Nie zmienia to jednak faktu, że fala siarczystego mrozu w tej części Rosji utrzymuje się nieprzerwanie już 3 miesiące i nie zamierza szybko ustąpić, co jest konsekwencją występowania pogodnych i silnych wyżów kontynentalnych, w których osiada bardzo zimne powietrze, wcześniej zaciągane przez nieliczne cyklony ze śnieżycami.
Prognozowany mróz na dalekim wschodzie Rosji, 9 lutego 2025
Potężny mróz z temperaturą miejscami w okolicach -50 st. C. utrzyma się co najmniej do 10 lutego, a następnie z powodu zmian w układzie barycznym nieco zelżeje, ale nadal do końca lutego temperatury na poziomie poniżej -40/-30 st. C. będą częstym zjawiskiem na tym obszarze Ziemi. Fala siarczystej zimy z pewnością szybko nie ustąpi, a jest możliwe, że w dalszej części lutego podejdzie jeszcze okresami do szczególnie północnej i wschodniej Europy.
Prognozowana anomalia temperatury na dalekim wschodzie, 10 lutego 2025
W Polsce w perspektywie co najmniej dwóch tygodni będziemy mieć nadal zimę w dość łagodnym wydaniu z nielicznymi i słabymi opadami śniegu, a częściej zupełnie bez opadów. Słaby i umiarkowany mróz będzie jednak zjawiskiem częstym w nocy, z największymi spadkami temperatur miejscami przy gruncie i rozpogodzeniach w kotlinach.
Zobacz: Prognozy opadów są koszmarne. Potężny antycyklon na długo zmieni pogodę
Źródło: DobraPogoda24.pl, mapy Ventusky