| |
Zagrożenie!
Nagłe ulewy zaleją domy. Spadnie ponad 110 litrów wody. Oberwanie chmury wywoła powódź błyskawiczną

Nagłe ulewy zaleją domy. Spadnie ponad 110 litrów wody. Oberwanie chmury wywoła powódź błyskawiczną

Obecnie w Polsce zmagamy się z krótką falą ochłodzenia, ale za kilka dni rozległy cyklon znad rejonu Wysp Brytyjskich przyniesie zmiany. Do naszego kraju dotrze upał, a w wielu regionach na zachodzie i północnym zachodzie kontynentu pojawią się ulewy. Miejscami spadnie ponad 110 litrów wody na m2 ziemi. Pojawią się zalania i podtopienia, a przy oberwaniu chmury możliwa będzie powódź błyskawiczna.

Prognozowane ulewy w północno zachodniej Europie o godzinie 17:00, 15 czerwca 2024

Ulewy zaleją domy i drogi w Europie, spadnie ponad 110 litrów wody na m2 ziemi 15 czerwca 2024

W najbliższych dniach w Polsce odetchniemy od gwałtownych zjawisk atmosferycznych, ponadto czeka nas ocieplenie pod koniec tygodnia, które przeciągnie się na początek kolejnego, gdy dotrze ciepła masa powietrza i pojawi się przejściowo upał. Dopiero przy wyparciu i wymianie mas powietrza wrócą gwałtowne ulewy i burze. W tym czasie jednym z najbardziej deszczowych regionów w Europie ma być miejscami południowa Skandynawia.

Prognoza zasięgu rozproszonych ulew w północno zachodniej Europie, 16 czerwca 2024

Ulewy zaleją drogi i domy w Europie, południowa Norwegia 17 czerwca 2024

Zmiany w kierunku ocieplenia w środkowej Europie, w tym w Polsce zapoczątkuje rozległy cyklon, który pojawi się w rejonie Wysp Brytyjskich. Jednocześnie na wschodzie kontynentu pojawi się antycyklon i między tymi ośrodkami pojawi się korytarz z adwekcją ciepłego powietrza z południa w głąb środkowej Europy. Z kolej w rejonie oddziaływania cyklonu na zachodzie będzie nadal chłodniej, ponadto na strefach frontowych pojawią się rozproszone opady, miejscami w towarzystwie burz.

Prognozowane sumy opadów w północno zachodniej Europie do 17 czerwca 2024

Ulewy w Europie, rozległy cyklon zaleje drogi 17 czerwca 2024

Omawiany rozległy cyklon, kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będzie zaciągał ciepłe masy powietrza w głąb środkowej Europy, ale jednocześnie w jego bezpośrednim zasięgu będą występować liczne rozproszone opady na strefach frontowych. Duże sumy opadów są obliczane w okolicach połowy czerwca szczególnie na obszarze między północną Danią i południową Norwegią. Aktualne wyliczenia modelu ECMWF wskazują na tym obszarze możliwe opady do nawet około 40-140 litrów wody na m2 ziemi. Niewykluczone, że są nieco przeszacowane.

Prognozowana suma opadów w rejonie północno zachodniej Europy do 17 czerwca 2024, model ICON

Gdzie ulewy w Europie i oberwania chmury, opady 17 czerwca 2024

Duże sumy na podobnym obszarze Europy oblicza również niemiecki model ICON, ale w jego przypadku ulewa może przynieść do około 30-110 litrów wody na m2 ziemi. To również znaczne sumy opadów. Jeśli wystąpią w krótkim czasie, to z pewnością spowodują zalania i podtopienia, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne. Zalanie dróg i podtopienie domów lokalnie stanie się faktem.

Zobacz: Podmuch chłodu wdziera się z północy. Temperatury zupełnie rozczarują. Wiemy, do kiedy będzie zimno w Polsce

Prognozowane sumy opadów w Europie do 18 czerwca 2024

Rozległy cyklon przyniesie ulewy w Europie będą zalane drogi i domy 18 czerwca 2024

Wspomniany cyklon sporo deszczu przyniesie także miejscami między północno zachodnią Hiszpanią przez Francję, Belgię po zachodnie Niemcy i północną Wielką Brytanię, zwłaszcza w Szkocji. Na tym obszarze miejscami będzie podwyższone ryzyko nadmiernych opadów. Z kolei w Polsce w przeciągu najbliższego tygodnia opadów ma być mniej, a te które się pojawią na ogół nie przyniosą dużej sumy deszczu, lokalnie z wyjątkiem północnych dzielnic. Sytuacja zmieni się podczas wypierania upału, wówczas może przejść aktywny front z ulewami i burzami.

Sprawdź: Nadciągnie pierwsza fala upałów. Temperatura sięgnie 36 stopni w Polsce. Letni żar rozpocznie się w tym dniu

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!