
Nagłe oberwanie chmury zaleje domy. W ulewach spadnie ponad 140 litrów wody. Będą powodzie błyskawiczne
Specyficzny układ baryczny nad Europą sprawia, że granica upalnego lata z burzami i opadami od wielu dni przebiega nad Polską. Inaczej w tym sezonie jest na zachodzie i północy kontynentu, gdzie przechodzą często niże z opadami. Kolejne układy przyniosą ulewy, w których sumy opadów w rejonach oberwania chmury sięgną w drugiej połowie lipca 140 litrów wody na m2 ziemi. Będą zalania i powodzie błyskawiczne.
Prognoza zasięgu niżu z ulewami w rejonie północnej Europy o godzinie 14:00, 17 lipca 2024
Osoby, które w tym sezonie na urlop wybrały zachodnią i północną Europą są zupełnie rozczarowane. Często utrzymują się umiarkowane temperatury, ponadto przechodzą dość liczne opady i zamiast lata, to mamy okresy z podmuchem jesieni. Zupełnie inaczej jest w tym czasie na południu i wschodzie Europy, a szczególnie w południowo wschodniej połowie kontynentu, gdzie utrzymuje się piekielny upał, miejscami z temperaturami 40-44 st. C. To upalne lato okresami sięga również Polski, ale nad nasz kraj wkraczają także układy frontowe związane z niżami wędrującymi przez zachodnie i północne regiony Europy.
Prognoza zasięgu ulew konwekcyjnych w rejonie północnej i częściowo wschodniej Europy, 18 lipca 2024
W drugiej połowie lipca wyjątkowo dużo deszczu spadnie na północy Europy w Skandynawii, gdzie przy umiarkowanych temperaturach będą przechodzić rozproszone ulewy, także związane z burzami przy podejściu kolejnych układów niżowych. Część tych opadów na frontach, zwłaszcza w rejonie burz odczujemy również w Polsce, ale w naszym kraju opady będą występować w innym o wiele bardziej chwiejnym, cieplejszym i wilgotniejszym powietrzu.
Prognoza podejścia niżu z ulewami w rejonie północnej Europy, 21 lipca 2024
Po przedłużającej się zimie, obecnie mamy niewiele dni prawdziwego lata na północy Europy w Skandynawii, a w kolejnych dniach nie ma co liczyć na nastanie fali upałów w tym regionie kontynentu. Zamiast tego, będą przechodzić niże z frontami kierowanymi przez prądy powietrza, na ogół z południowego zachodu na północny wschód. Wśród krajów najbardziej deszczowych w dalszej części lipca będzie Norwegia, Szwecja i południowo środkowa Finlandia. Z jednej strony taka aura rozczaruje miłośników ciepłego i słonecznego lata, ale z drugiej znacznie zredukuje zagrożenie pożarowe lasów w Skandynawii, które w poprzednich latach było bardzo wysokie.
Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozy do końca lipca dla Polski są jednoznaczne
Prognoza sumy opadów w ulewach w rejonie północnej Europy do 24 lipca 2024
W omawianym okresie najwięcej deszczu spadnie w rejonie norweskich gór na południu i południowym zachodzie kraju, ale także w środkowej Szwecji i środkowo południowej Finlandii. Miejscami ulewy zaleją drogi i domy oraz mogą spowodować lokalne osunięcia ziemi. W tym okresie w Polsce do początku trzeciej dekady lipca będziemy na pograniczu upalnego lata ze zmieniającym się zasięgiem wysokich temperatur, ale z tendencją nadal do miejscami burz i nawałnic.
Źródło: DobraPogoda24.pl
Wreszcie !!! Temperatura powinna być do 48 C . Tak cieplutko powinno być ! Sądzę , że zimy będą bardzo ciepłe !