| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ochłodzenie usunie upał? Prognozy do końca lipca są jednoznaczne

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ochłodzenie usunie upał? Prognozy do końca lipca są jednoznaczne

Gorące i upalne lato wróciło w tym tygodniu do Polski, ale fala upałów przez nawałnice została zepchnięta na południowy wschód. Pytacie, czy nadciągnie silne ochłodzenie, a może upał znowu zaleje wiele regionów kraju? Pogoda długoterminowa na 16 dni nadal nie rozczaruje miłośników wysokich temperatur, choć będzie często duszno i wilgotno z tendencją do burz. Będą również regiony chłodniejsze, ale nieliczne.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 29 lipca 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, temperatura w Polsce do 29 lipca 2024

W ostatnich dniach upał był odczuwalny szczególnie w południowo wschodniej połowie kraju, gdzie miejscami zdołał przekroczyć 37 st. C. Wyjątkiem są dzielnice północne, północno zachodnie i częściowo zachodnie, gdzie przeważnie utrzymują się niższe temperatury, zwłaszcza nad morzem. Jeśli nie lubicie dni gorących i upalnych, to nad Bałtykiem nadal odczujecie orzeźwienie bo w tej części kraju okresy znacznego ocieplenia będą rzadsze, ale na ogół temperatury utrzymają się w normie lub nieco powyżej. Na pozostałym obszarze kraju, w kolejnych dniach od wschodu i południa będziemy ponownie obserwować rozszerzanie zasięgu adwekcji ciepłych mas powietrza w głąb Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 21 lipca 2024

Pogoda długoterminowa, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 21 lipca 2024

Podział termiczny kraju z obszarem, w którym będziemy ponownie najczęściej doświadczać dni z upałem dobrze oddaje prognoza anomalii temperatury z wyraźnym odchyleniem szczególnie w regionach południowo wschodnich. W nowym tygodniu sytuacja będzie podobna do ostatnich dni, aczkolwiek zdarzą się dni z większych zasięgiem gorącego i upalnego lata szczególnie w południowej połowie kraju i większości dzielnic wschodnich. To wszystko oznacza, że na większe ochłodzenie w lipcu nadal się nie zanosi i do początku ostatniej dekady miesiąca, średnia temperatura w Polsce będzie, od 1 st. C. na krańcach północno zachodnich kraju, do około 4 st. C. powyżej normy na krańcach południowo wschodnich. Dopiero w ostatniej dekadzie lipca pojawi się szansa na okres nieco niższych temperatur, ale nadal będziemy często mówić o dniach termicznie określanych jako ciepłe i gorące.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia w środkowej troposferze w Polsce i Europie za okres tygodnia do 21 lipca 2024

Pogoda długoterminowa, anomalia ciśnienia w Polsce i Europie do 21 lipca 2024

W nowym tygodniu utrzyma się układ baryczny nad Europą sprzyjający adwekcji ciepłych mas powietrza do południowych, wschodnich i okresami środkowych regionów kontynentu, w tym do Polski. Sytuacja sprzyjająca niższym temperaturom będzie się utrzymywać na zachodzie i północnym zachodzie. Wszystko z powodu oddziaływania wyżu znad wschodniej Europy i pola niżowego znad zachodnich regionów. Polska będzie się znajdować nadal na styku ciepłych i chłodniejszych mas powietrza, dlatego nadal nie odetchniemy zupełnie od silnych burz i nawałnic, choć początkowo powinny być nieco rzadsze. W nowym tygodniu popada przelotnie i przejdą burze miejscami, zwłaszcza w poniedziałek na Podkarpaciu, we wtorek i około niedzieli na znacznym obszarze kraju, a w pozostałe dni będą nieliczne i wystąpią tylko lokalnie.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 29 lipca 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, temperatura i opady do 29 lipca 2024

Trend pogodowy związany z temperaturami i okresami z przelotnymi opadami deszczu, burzami z gradem i silnym wiatrem potwierdzają najnowsze prognozy wiązek długoterminowych. Widać wyraźnie, że dni gorące, czyli powyżej 25 st. C. oraz okresami upalne powyżej 30 st. C. będą często występować na znacznym obszarze Polski, co najmniej do początku ostatniej dekady lipca. Wyjątkiem będą regiony nadmorskie, gdzie ocieplenie nad tym poziomie będzie nadal rzadkie.

Zobacz też: Ogromny upał nie odpuści. Temperatura sięgnie 52 stopni. Piekielna fala upałów potrwa wiele tygodni

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, temperatury i opady do końca lipca 2024

Przed nami więc na ogół kontynuacja ciepłego i okresami gorącego lub upalnego lata, choć przejściowo także z nawrotem burz i nawałnic. Średnia temperatur będzie przeważnie odbiegać od normy i na początku ostatniej dekady lipca liczona od początku miesiąca będzie w skali kraju o około 2,4 st. C. powyżej normy. Wszystko więc wskazuje na to, że lipiec w tym roku stanie się już 7 miesiącem określanym termicznie jako ciepły lub bardzo ciepły i utrzyma długą serie ciepłych miesięcy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!