| |
Zagrożenie!
Nagła śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 30 cm śniegu na północy. Zima będzie się przedłużać

Nagła śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 30 cm śniegu na północy. Zima będzie się przedłużać

Obecnie w Polsce odczuwamy niezwykle rzadkie w tym miesiącu ochłodzenie z mrozem w nocy, ale wkrótce temperatury znowu wzrosną i czeka nas ocieplenie przed weekendem. Zupełnie inaczej jest na północy Europy, gdzie mroźna i śnieżna zima będzie się nadal przedłużać. Mieszkańcy Skandynawii mają już dość i narzekają na kolejne przechodzące śnieżyce. W tym tygodniu miejscami spadnie ponad 10-30 cm śniegu i znowu zasypie drogi. Jeden z układów niżowych wcześniej wpłynie bezpośrednio na pogodę w naszym kraju.

Zima szybko nie ustąpi w północnej Europie. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 20 marca 2024

Śnieżyca zasypie drogi na północy Europy w Skandynawii, spadnie 30 cm, marzec 2024

Zachodzące zmiany w pogodzie w Skandynawii często mają wpływ na warunki atmosferyczne w Polsce, dlatego często obserwujemy prognozy dla tego regionu. To właśnie z powodu ostatnich śnieżyc, a następnie nadejścia antycyklonu z siarczystym mrozem, miejscami poniżej -20 st. C. w Norwegii, doświadczamy od minionej niedzieli ochłodzenia z mrozem w nocy, a nawet niewielkich opadów śniegu minionej doby miejscami we wschodniej połowie kraju. Mieszkańcy Skandynawii w tym sezonie zaczynają już mieć dość śnieżnej zimy, bo od jej nastania w listopadzie, do tej pory w wielu regionach utrzymuje się stała pokrywa śnieżna.

Prognoza zasięgu śnieżycy na północy Europy, 23 marca 2024

Śnieżyca zasypie drogi, zima szybko nie ustąpi na północy Europy w Skandynawii spadnie 30 cm śniegu marzec 2024

W ciągu najbliższej doby śnieg popada miejscami w południowej i północnej Norwegii, a następnie słabnąca ich strefa przesunie się w kierunku środkowej Szwecji i ostatecznie dotrze także nad Finlandię. Między 21-23 marca przejdzie kolejny cyklon ze śnieżycą, niosąc opady między Norwegią, Szwecją i Finlandią, przy czym najmocniej popada na południowym zachodzie Norwegii oraz w centralnej Finlandii. Przez ten omawiany okres spadnie miejscami ponad 10-30 cm śniegu.

Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej na północy Europy w Skandynawii do 23 marca 2024

Nawrót zimy przyniesie śnieżyce w marcu 2024 w Europie, zasypie drogi w Skandynawii

Kolejną śnieżyce w północnej i północno wschodniej Europie ma przynieść układ niżowy, który wcześniej z frontem atmosferycznym przyniesie ulewy i ciepły wycinek powietrza w Polsce. W rejonie naszego kraju znajdzie się między około 23-24 marca, a następnie przesunie się na północy wschód kontynentu niosąc śnieżyce miejscami między rejonem krajów bałtyckich, a północno zachodnią Rosją. Spodziewamy się także w tym regionie Europy silnego wiatru powodującego zamiecie i zawieje śnieżne, a początkowo w cieplejszym wycinku niżu także opadów deszczu.

Czytaj również: Antycyklon sprowadza mróz. Temperatura spadła w Polsce do -11 stopni

Wstępnie prognozowany zasięg śnieżycy na północy Europy, 24 marca 2024

Zima nie odpuści na północy Europy przyniesie śnieżyce marzec 2024

Zasięg tej śnieżycy będzie jeszcze ulegać zmianom w prognozach, ale to nie zmienia faktu, że zimowa pogoda w północnej i północno wschodniej Europie szybko nie ustąpi. W najbliższym ponad tygodniu nie widać żadnej radykalnej redukcji pokrywy śnieżnej. Zima w śnieżnym wydaniu będzie nadal zajmować spory obszar tego regionu, co niezwykle trudno zrozumieć z naszej polskiej perspektywy, bo od wielu tygodni zmagamy się z niezwykle łagodną pogodą.

Prognoza zasięgu pokrywy śnieżnej w Europie do 24 marca 2024

Gdzie jest zima i śnieżyce w Europie marzec 2024

Prezentowana pokrywa śnieżna wraz z zasięgiem miejscami może być nieco przeszacowana, ale jak widać prawdziwa zima ma się nadal dobrze w północnej i wschodniej Europie i to się nadal szybko nie zmieni.

Sprawdź także: Pogoda na Wielkanoc 2024. Prognozy zimy dla Polski są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!