| |
Zagrożenie!
La Nina zmieni pogodę w zimie. Będą śnieżyce, ulewy i susze. W tych regionach odczujemy skutki

La Nina zmieni pogodę w zimie. Będą śnieżyce, ulewy i susze. W tych regionach odczujemy skutki

Najnowsze prognozy na zimę wskazują w najbliższym sezonie w wielu regionach Ziemi przełożenie wpływu na pogodę nie tylko stanu aktywności Atlantyku z cyrkulacja strefową atmosfery, ale także kondycji wiru polarnego oraz zjawiska La Nina. Trwa już ochłodzenie na znacznym obszarze tropikalnym Pacyfiku ze szczytem przypadającym w grudniu. Zjawisko to wpłynie miejscami na śnieżyce, ulewy i susze.

La Nina rozwija się na Pacyfiku. Prognozowana anomalia wody powierzchniowej w morzach i oceanach w pierwszej dekadzie listopada 2024

La Nina zmieni pogodę w zimie 2024/2025, przyniesie śnieżyce, ulewy i susze

O zjawisku La Nina mówimy, gdy wiatry powierzchniowe na niemal całym tropikalnym Pacyfiku są silniejsze, a jego znaczna część jest chłodniejsza niż przeciętnie. Jest to odwrotność cyklicznego zjawiska El Nino. Ma wpływ na warunki pogodowe w wielu regionach naszej planety, aczkolwiek o różnym charakterze. Największy wpływ na pogodę ma na regiony znajdujące się w basenie Pacyfiku, w tym na Australię, południowo wschodnią Azję oraz Amerykę Północną. W mniejszej skali również może odegrać rolę poza tymi regionami.

La Nina rozwija się na tropikalnym Pacyfiku. Prognozowane odchylenie temperatury wody powierzchniowej w morzach i oceanach w porównaniu do obecnej średniej globalnej, listopad 2024

La Nina wpłynie na pogodę w zimie 2024/2025, będą śnieżyce, ulewy i susze w tych regionach

Prognozy wskazują, że szczyt umiarkowanego lub słabego La Nina przypadnie jeszcze w tym sezonie w zimie w grudniu, zwłaszcza w jego drugiej połowie, po czym temperatura wody powierzchniowej zacznie wolno rosnąć z ujemnej anomalii, ale proces ten potrwa kilka miesięcy z przejściem fazy ujemnej do neutralnej i dodatniej. Generalnie wpływ zjawiska ma być okresami odczuwalny szczególnie między zimą i wiosną. W tym okresie utrzymująca się La Nina może zakłócać wzorce cyrkulacji atmosferycznej, które łączą tropiki ze średnimi szerokościami geograficznymi, a to z kolei przekłada się na aktywność i położenie wiru troposferycznego, czyli prądu strumieniowego na północnej półkuli Ziemi. Jego położenie i siła jest kluczowa dla długotrwałego typu danej pogody, która potrafi się w danym obszarze utrzymywać nawet przez kilka tygodni.

La Nina widoczna na Pacyfiku z wyraźnie chłodniejszą wodą w środkowej i wschodniej części regionu tropikalnego, listopad 2024

Prognoza La Nina, zmieni pogodę w zimie 2024/2024

Generalnie podczas trwania omawianego zjawiska na podstawie danych z wielu lat wykazano, że możliwe są nagłe zjawiska pogodowe, które szczególnie obejmują Amerykę Północną, w tym USA i Kanadę, gdzie w zimie między styczniem i marcem pojawia się więcej opadów śniegu i deszczu, a także okresów z mrozem, ponadto powoduje fale ochłodzenia na zachodzie Afryki, we wschodniej Rosji oraz regionach południowo wschodnich Azji po północno zachodnie regiony Ameryki Południowej. Wysokie temperatury z kolei przynosi najczęściej w USA oraz na północy Meksyku. Przyczynia się także do większych i ulewnych opadów w rejonie Indii, Indonezji, Australii oraz w południowo zachodniej Afryce.

Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Osiądzie wyż z układem Omega. Prognozy śniegu i deszczu są fatalne

Prognozowane zjawisko La Nina między zimą i wiosną 2025

Powstaje La Nina, wpłynie na pogodę w zimie 2024/2025, najnowsza prognoza

W Europie wpływ zjawiska La Nina na pogodę jest niewielki i nadal trudny jednoznacznie do określenia. Jeszcze kilka lat temu twierdzono, że nie powoduje odczuwalnych zmian, a według najnowszych badań można doszukiwać się pewnych konsekwencji na południowym zachodzie Europy w rejonie basenu Morza Śródziemnego, co ma się przekładać na większe sumy opadów niż zwykle oraz na susze w regionach południowo wschodnich. Na pogodę w Polsce zjawisko to prawdopodobnie nie wpływa, do tej pory nikt tego nie udowodnił.

Zobacz: Nagłe śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 30 cm śniegu i będą zawieje. Zima pojawi się na wschodzie

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!