| |
Zagrożenie!
Nadciągnie nagły nawrót zimy. Śnieżyca zasypie drogi. Spadnie ponad 100 cm śniegu

Nadciągnie nagły nawrót zimy. Śnieżyca zasypie drogi. Spadnie ponad 100 cm śniegu

Mimo, że w Polsce obecnie mamy nadal podmuch termicznej wiosny, to nie brakuje regionów w Europie w nawrotami zimy. Najbliższej doby kolejna śnieżyca przejdzie w rejonie Alp. Najwięcej śniegu spadnie w regionach na pograniczu Włoch, Francji i Szwajcarii. Prognozy wskazują miejscami na przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 50-100 cm. Na szybki kres zimy w tym regionie nadal się nie zanosi, tym bardziej, że po opadach pojawi się silniejszy mróz miejscami do około -21/-14 st. C.

Nagły nawrót zimy dotknie kilku krajów w rejonie Alp. Prognoza zasięgu śnieżycy o poranku, 3 marca 2024

Śnieżyca z nawrotem zimy w Alpach, chwyci mróz po opadach marzec 2024

Na mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec strefę chłodnego frontu atmosferycznego związanego z cyklonem Carlotta. Będzie to niż wtórny o rodowodzie niżu genueńskiego. Takie układy są bardzo zasobne w wilgoć. W zależności od pory roku i temperatury powietrza przynoszą ulewy lub w śnieżyce. W tym przypadku większość opadów będzie mieć postać śniegu.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w rejonie zachodnich Alp, wieczór 3 marca 2024

Nawrót zimy i śnieżyce w Krajach Alpejskich marzec 2024

W niedzielę intensywne opady śniegu obejmą obszar pogranicza północno zachodnich Włoch i południowo wschodnich krańców Francji. Śnieżyca do końca dnia będzie się przesuwać w kierunku pogranicza ze Szwajcarią. Natężenie opadów miejscami i okresami będzie bardzo duże, bo będzie dochodzić do kilku centymetrów na godzinę. Z pewnością w wielu regionach dojdzie do paraliżu na drogach, a miejscami niektóre odcinki mogą zostać tymczasowo zamknięte.

Sprawdź także: Brudny deszcz spadnie w Polsce. Napływa pył saharyjski

Prognoza zasięgu śnieżycy w rejonie Alp, 6 marca 2024

Nawrót zimy ze śnieżycą i mrozem w Alpach marzec 2024

Po przejściu śnieżycy, chwyci ponownie silniejszy dwucyfrowy mróz w nocy, ale na tym nie koniec podmuchu zimy, bo już w najbliższą środę jest prognozowana kolejna śnieżyca, która również spowoduje większy przyrost pokrywy śnieżnej i problemy na drogach. Rejon objęty opadami będzie bardzo podobny do pierwszej śnieżycy.

Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej w Europie w rejonie Alp do 4 marca 2024

Gdzie spadnie śnieg i gdzie jes zima w Europie marzec 2024

Uwzględniając dwie najbliższe śnieżyce, należy zaznaczyć, że w rejonie Alp będziemy mieć regiony, gdzie spadnie ponad 100-200 cm śniegu, zwłaszcza na północno zachodnich krańcach Włoch, wliczają w to okres do połowy nowego tygodnia.

Czytaj również: Pogoda długoterminowa na marzec 2024

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!