Szybkie oberwanie chmury zaleje domy. Spadnie 250 litrów wody. Ulewy przyniosą powodzie błyskawiczne
Utrzymująca się blokada cyklonalna od wielu dni powoduje omijanie ulewy w rejonie Polski, ale sytuacja nie wygląda tak w całej Europie. W kolejnych dniach rozwinie się cyklon z ośrodkami wtórnymi, które przyniosą nowe oberwanie chmury i miejscami spadnie nawet 250 litrów wody na m2 ziemi. Pojawi się ryzyko powodzi błyskawicznej, gdy woda szybko będzie mogła zalać domy i drogi na południu kontynentu.
Prognozowane ulewy w Europie, 14 listopada 2024
Na aktualnej mapie synoptycznej w rejonie południowej Europy w basenie Morza Śródziemnego możemy już dostrzec niż Nelly, który w najbliższych dniach wraz z jego niżami wtórnymi będzie przynosił ulewy, lokalnie z oberwaniem chmury, zwłaszcza w rejonie późno jesiennych burz. Z powodu utrzymywania się wyżu na północnym zachodzie, omawiane niże będą wędrować z zachodu na wschód i południowy wschód kontynentu, niosąc miejscami ulewy i powodując zalania szczególnie między 13-16 listopada.
Prognozowany zasięg ulewy z oberwaniem chmury w rejonie południowo wschodniej Europy, 15 listopada 2024
Sprawdziliśmy wyliczenia z prognozami wszystkich wiodących modeli numerycznych, w tym GFS, ICON i ECMWF i jednoznacznie wskazują w najbliższych dniach na podwyższone ryzyko nadmiernych opadów deszczu szczególnie, od wschodnich i południowych krańców Hiszpanii przez rejon południowych Włoch po Grecję i zachodnie wybrzeże dalszej części Bałkanów. Na tym obszarze w ciągu najbliższego tygodnia może spaść do około 50-250 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie więcej nawet do około 280-300 litrów wody. Biorąc pod uwagę fakt, że większość tych opadów spadnie w zaledwie kilka godzin, to miejscami powodzie błyskawiczne będą bardzo realne.
Prognozowane ulewy w Europie z sumami opadów według modelu EMCWF, do 20 listopada 2024
Jeżeli więc w kolejnych dniach wybieracie się szczególnie samochodem do wymienionych regionów, to musicie mieć na uwadze, że również w sezonie jesiennym możecie trafić na nagłe ulewy z oberwaniem chmury. W środowisku nadal dość ciepłej wody w basenie śródziemnomorskim, potencjalne niże mają doskonałe warunki do zaciągania wilgoci i oddawania jej w ulewach nad lądem, zwłaszcza w rejonie burz przy blokadzie wyżowej, gdy nie mogą się szybko przemieścić do kolejnych regionów. Możecie nadal trafić na rejony z zalanymi drogami i budynkami. Zjawiska nie będą mieć dużego zasięgu, ale wystąpią.
Sprawdź: Pierwszy śnieg spadnie wcześniej. Nagle zrobi się biało. Podmuch zimy będzie nietypowy
Prognozowane ulewy z sumami opadów w rejonie południowo wschodniej Europy według modelu GFS do 20 listopada 2024
Przelotne opady deszczu i miejscami śniegu w ciągu najbliższego tygodnia pojawią się także w Polsce, ale w naszym kraju nadal będą to opady słabe i nieliczne. Więcej opadów, w tym także pochodzenia zimowego spodziewamy się dopiero w trakcie ostatniej dekady listopada.
Zobacz: Siarczysty mróz ściągnie wyż. Temperatura spadnie do -45 stopni. Fala zimna nasili się na wschodzie
Źródło: DobraPogoda24.pl