| |
Zagrożenie!
Ogromna chmura pyłu napłynie nad Polskę. Spadnie brudny deszcz. Znamy przyczynę zjawiska

Ogromna chmura pyłu napłynie nad Polskę. Spadnie brudny deszcz. Znamy przyczynę zjawiska

Przed nami niezwykle ciepłe dni na przełomie lutego i marca. Temperatury w wielu regionach kraju wzrosną nawet do 15-20 st. C. To zasługa adwekcji ciepłego powietrza kierowanego w głąb środkowej Europy przez cyklon śródziemnomorski Yue. Z ciepłym powietrzem zaciągnie także ogromną chmurę pyłu saharyjskiego, którą skieruje właśnie w kierunku Polski. Oznacza to ocieplenie, barwne i krwiste zachody słońca, ale także opady brudnego deszczu, który pokryje pyłem między innymi samochody, parapety, rośliny i dachy domów.

Pył saharyjski napłynie nad Polskę. Prognozowana koncentracja pyłu w atmosferze, 28 lutego 2024

Chmura pyłu napłynie nad Polskę, spadnie brudny deszcz na przełomie lutego i marca 2024

Największe i najczęstsze w ciągu roku napływy pyłu znad Sahary do Polski zdarzają się zwykle w trakcie kwietnia, ale trzeba przyznać, że warunki pogodowe obecnie bardziej będą przypominać ten miesiąc niż końcówkę lutego i początek marca. Pokonanie przez pył saharyjski ponad 2600 km jest możliwe z uwagi na silny wiatr wywołany przez cyklon przemieszczający się przez Morze Śródziemne. Wiatr poderwie duże ilości pyłu i piasku, a następnie prądy powietrza przemieszczą go na północ w głąb Europy, w tym do Polski.

Brudny deszcz spadnie w Polsce, 28 lutego 2024

Brudny deszcz spadnie w Polsce, napłynie pył saharyjski, 28 lutego 2024

Obecnie nad południowo wschodnią Polskę zaczyna napływać w jeszcze niewielkim stężeniu pył saharyjski na co wskazują najnowsze prognozy z symulacją jego zasięgu. W kolejnych dniach stężenie pyłu w atmosferze zacznie rosnąć, a apogeum czeka nas na początku marca wraz z dotarciem bardzie ciepłego powietrza. Warto w prognozach uważnie sprawdzać opady deszczu, bo właśnie krople wody opadając na powierzchnie będą ściągać pył osiadający na wszystkie powierzchnie. Najbliższa taka sytuacja miejscami może wystąpić już w środę w drugiej połowie dnia na wschodzie i południowym wschodzie kraju.

Prognoza zasięgu napływu pyłu saharyjskiego do Polski i Europy, 1 marca 2024

Brudny deszcz i pył saharysjki w Polsce, 1 marca 2024

Obecność pyłu saharyjskiego w powietrzu zdradza kilka faktów. Pierwszym z nich jest zmatowienie barwy nieba. Zamiast pięknego błękitu w czasie rozpogodzeń, to widzimy odcień nieba jakby przez zmatowione szkło. Kolejnym aspektem są temperatury, gdyż są zwykle są wyższe ze względu na napływ ciepłego powietrza aż z północnej Afryki. Obecność pyłu saharyjskiego zdradzają również barwne, w tym krwiste zachody i wschody słońca, gdyż promienie słoneczne o tej porze dnia pod dużym kątem załamują się na drobinach pyłu. W końcu najbardziej dobitnym dowodem obecności pyłu saharyjskiego są zabrudzenia, jakie powstają po opadach deszczu. Na wyschniętych powierzchniach wyraźnie widać drobiny pyłu i piasku.

Czytaj również: Eksplozja ciepła rozpocznie marzec. Temperatura osiągnie psychologiczny próg. Pogoda zachwyci i zmartwi Polaków

Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego w atmosferze między Afryką, Europą w tym w Polsce, 2 marca 2024

Chmury pyłu saharysjkiego napłynie do Polski i spadnie brudny deszcz, 2 marca 2024

Prognozowane trajektorie wsteczne w czasie tej adwekcji pyłu saharyjskiego do Polski wskazują, że będzie on głównie pochodził z Libii i częściowo z Egiptu. Zwykle w ciągu roku najczęściej pył saharyjski w głąb Europy napływa z Algierii. Co ciekawe, pomiary wykazały, że pył ten zawiera promieniotwórcze pierwiastki, głównie izotopy cezu-137. Pochodzą one z prób nuklearnych prowadzonych przez francuzów na pustyniach Algierii w latach 60-tych XX wieku. Taki pył po jednym z napływów odkryto na powierzchni karoserii samochodów między innymi w Paryżu. Obecnie radioaktywność tych pyłów jest niewielka i nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!