| |
Zagrożenie!
Możliwe zalania i podtopienia. Będą ulewy i burze na zachodzie. Spadnie ponad 150 mm wody

Możliwe zalania i podtopienia. Będą ulewy i burze na zachodzie. Spadnie ponad 150 mm wody

Przez Polskę przechodzi obecnie niż Renata z umiarkowanymi opadami deszczu, a tymczasem na zachodzie Europy, zwłaszcza we Francji oraz w Hiszpanii pojawią się ulewy i burze. Miejscami może spaść ponad 150 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Pojawi się ryzyko zalań i lokalnych podtopień. Ulewy sprowadzi niż znad Atlantyku noszący imię Thalke. Jego centrum 23 kwietnia znajdzie się bezpośrednio nad Francją. Krótko mówiąc - na zachodzie Europy nastąpi poważne załamanie pogody.

Ryzyko zalań i podtopień szczególnie we Francji. Prognozowana suma opadów do 28 kwietnia 2022

Ulewy i burze na zachodzie Europy, mapa opadów do 29 kwietnia 2022, będzie załamanie pogody

Niż Thalke aktualnie jeszcze znajduje się nad Atlantykiem, ale systematycznie zbliża się do zachodniej Europy. Deszcz już dziś pada w Hiszpanii, Portugalii oraz w południowej Francji, ale opady te są związane z innym ośrodkiem niżowym kierującym się nad Włochy. Po jego odsunięciu do Francji wkroczy bezpośrednio omawiany niż Thalke znad Atlantyku. Zasięg i natężenie opadów warto w tym czasie sprawdzać na radarze meteorologicznym. Dane zbiorcze umożliwiają nam monitorowanie sytuacji niemal na całym świecie.

Prognozowany obszar niżowy nad Francją i Hiszpanią, 23 kwietnia 2022

Ulewy i burze na zachodzie Europy, mapa ciśnienia 23 kwietnia 2022

Opady deszczu wystąpią szczególnie w Portugalii i Hiszpanii, ale największe opady są prognozowane we Francji, zwłaszcza w południowej połowie kraju. Opadom miejscami będą towarzyszyć burze na co wskazują prognozy energii dostępnej drogą konwekcji. To będzie poważne załamanie pogody i ponowny spadek temperatury, a jeszcze niedawno notowany był upał w Hiszpanii.

Prognozowana energia CAPE niezbędna do konwekcji i powstania burz, 22 kwietnia 2022

Ulewy i burze we Francji, załamanie pogody, prognoza burz 23 kwietnia 2022

W 2-3 dni na tym obszarze miejscami może spaść nawet 100-150 mm wody. Lokalnie prognozy wskazują nawet 170 mm. Największe opady wystąpią w rejonie przelotnych opadów burzowych. Miejscami natężenie opadów i ich sumy, będą na tyle duże, że dojdzie do podtopień lub zalań.

Prognozowany zasięg opadów w Europie, 23 kwietnia 2022

Ulewne deszcze i burze, duże sumy opadów do końca kwietnia 2022 na zachodzie Europy

Co ciekawe, w najbliższych dniach popada w Europie nie tylko na zachodzie. Kolejny ośrodek niżowy z tzw. wschodniej inwazji niżowej przesunie się nad Obwód Kaliningradzki. Przyniesie on ulewy szczególnie na Białorusi i na zachodzie Rosji. Większe opady pojawią się także na północy Włoch, w Szwajcarii oraz na Chorwacji.

Ulewy w Europie. Prognozowana suma opadów do 28 kwietnia 2022

Ulewy w Europie, mapa opadów do 28 kwietnia 2022

W Polsce również nadal miejscami będą możliwe okresami opady, ale tym razem bardziej rozproszone i raczej o umiarkowanym natężeniu. Niż znad Francji zaciągnie do naszego kraju cieplejsze powietrze, dlatego przymrozki definitywnie ustąpią i na termometrach z upływem 3 dekady kwietnia będziemy notować w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju po kilkanaście stopni, a w rejonach przejaśnień i okresowych rozpogodzeń nawet do około 17-20 st. C. Miejscami zaczną się pojawiać również coraz częściej burze, zwłaszcza od około 24-25 kwietnia. O wszystkich zjawiskach, będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!