| |
Zagrożenie!
Upał zakradł się do Europy. Temperatura przekroczyła 33 stopnie. Czy upał dotrze do Polski?

Upał zakradł się do Europy. Temperatura przekroczyła 33 stopnie. Czy upał dotrze do Polski?

Dotychczasowy kwiecień rozczarowuje w Polsce. Pogoda jest często zmienna, a temperatura o około 1,5 st. C. utrzymuje się poniżej normy klimatycznej. Dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 20 st. C. było niewiele, a tymczasem wiosenny upał zakradł się do południowej Europy. Temperatura przekroczyła 33 st. C. Sprawdźmy, gdzie było najcieplej oraz czy upał dotrze do Polski, a może nadal temperatury będą niskie i umiarkowane. Przedłużająca się niezbyt ciepła wiosna powoduje, że powoli zaczynamy mieć jej dość, bo w końcu pora najwyższa na stałe ocieplenie i częstą aktywność na świeżym powietrzu.

Upał wystąpił w Hiszpanii. Prognozowana temperatura powietrza napływająca na wysokości 1,5 km, 18 kwietnia 2022

Upał zakradł się do Europy, temperatura przekroczyła 33 stopnie. Czy upał dotrze w kwietniu 2022 do Polski

Upał, czyli temperatury osiągające lub przekraczające 30 st. C. nie są tej wiosny póki co częstym zjawiskiem w Europie. Adwekcja ciepłego powietrza ma problem, aby na dłużej zagościć na południu, a tym bardziej dotrzeć w głąb kontynentu do centrum i na wschód. Upał zanotowano wczoraj w Hiszpanii i na Cyprze. Temperatura przekroczyła 30 st. C. Najwyższą temperaturę 33,1 st. C. odnotowano w hiszpańskiej Maladze.

Upał w Europie. Temperatury maksymalne, 17 kwietnia 2022. Dane: Ogimet

Pierwszy wiosenny upał w Europie, kwiecień 2022, pomiary temperatury

Upał w Hiszpanii szybko jednak się skończy, bo w najbliższych dniach ponownie temperatury spadną. Dość wysokie temperatury pozostaną jednak na Cyprze. Na kolejny wzrost temperatury w Europie, będziemy musieli poczekać kilka dni. Dopiero od około 24 kwietnia oraz w kolejnych dniach temperatury znacznie wzrosną na Bałkanach i miejscami zacznie się robić gorąco, bo temperatury osiągną około 25-30 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 24 kwietnia - 1 maja 2022

Upał dotarł w kwietniu 2022 do Europy. Czy temperatura wzrośnie i będzie upał w Polsce

Prognozy jednoznacznie wskazują, że temperatury po 20 kwietnia wzrosną również w Polsce. W ostatniej dekadzie miesiąca będziemy przeważnie notować temperatury, w zależności od regionu na poziomie najczęściej 13-20 st. C. Lokalnie może być przejściowo jeszcze cieplej lub chłodniej, zwłaszcza w rejonach podgórskich. Najważniejszy jest jednak fakt, że wreszcie ustąpią przymrozki, a utrzymująca się przez całą dobę dodatnia temperatura będzie sprzyjać wegetacji.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 24 kwietnia 2022

Upał już jest w Europie, czy będzie cieplej w Polsce, prognoza temperatury kwiecień 2022

Pogoda będzie jednak nadal zmienna. W cieplejszym i bardziej wilgotnym powietrzu będą się miejscami pojawiać przelotne opady deszczu i lokalne burze, zwłaszcza między około 24-26 kwietnia. Lokalnie może spaść również drobny grad.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 26 kwietnia 2022

Upał zakradł się do Europy, czy będzie upał w Polsce, prognoza temperatury 26 kwietnia 2022

Aktualne prognozy nie wskazują, aby upał dotarł w kwietniu do Polski. Niewykluczone, że pierwszy upał w tym roku na terenie naszego kraju zanotujemy w maju lub w czerwcu, co jest dość częstym i powszechnym zjawiskiem. Będziemy to oczywiście na bieżąco weryfikować. W kwietniu w Polsce zdarzył się jednak upał. W tym roku minie 10 lat od zanotowania aż 32,5 st. C. w miejscowości Słupca. To aktualnie rekord temperatury maksymalnej w kwietniu na obszarze Polski. 

Przewidywany zakres temperatur we Wrocławiu do 27 kwietnia 2022. Wykres: Meteologix

Kiedy ciepła wiosna w Polsce, czy będzie upał, prognoza temperatury do końca kwietnia 2022 we Wrocławiu

Powyższy przykładowy wykres wiązek z prawdopodobieństwem temperatur dla stolicy Dolnego Śląska jednoznacznie wskazuje na wzrost temperatury od 21 kwietnia. Ryzyko przymrozków zupełnie ustąpi, będzie cieplej, ale upału w Polsce nadal nie widać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!