Upał zakradł się do Europy. Temperatura przekroczyła 33 stopnie. Czy upał dotrze do Polski?
Dotychczasowy kwiecień rozczarowuje w Polsce. Pogoda jest często zmienna, a temperatura o około 1,5 st. C. utrzymuje się poniżej normy klimatycznej. Dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 20 st. C. było niewiele, a tymczasem wiosenny upał zakradł się do południowej Europy. Temperatura przekroczyła 33 st. C. Sprawdźmy, gdzie było najcieplej oraz czy upał dotrze do Polski, a może nadal temperatury będą niskie i umiarkowane. Przedłużająca się niezbyt ciepła wiosna powoduje, że powoli zaczynamy mieć jej dość, bo w końcu pora najwyższa na stałe ocieplenie i częstą aktywność na świeżym powietrzu.
Upał wystąpił w Hiszpanii. Prognozowana temperatura powietrza napływająca na wysokości 1,5 km, 18 kwietnia 2022
Upał, czyli temperatury osiągające lub przekraczające 30 st. C. nie są tej wiosny póki co częstym zjawiskiem w Europie. Adwekcja ciepłego powietrza ma problem, aby na dłużej zagościć na południu, a tym bardziej dotrzeć w głąb kontynentu do centrum i na wschód. Upał zanotowano wczoraj w Hiszpanii i na Cyprze. Temperatura przekroczyła 30 st. C. Najwyższą temperaturę 33,1 st. C. odnotowano w hiszpańskiej Maladze.
Upał w Europie. Temperatury maksymalne, 17 kwietnia 2022. Dane: Ogimet
Upał w Hiszpanii szybko jednak się skończy, bo w najbliższych dniach ponownie temperatury spadną. Dość wysokie temperatury pozostaną jednak na Cyprze. Na kolejny wzrost temperatury w Europie, będziemy musieli poczekać kilka dni. Dopiero od około 24 kwietnia oraz w kolejnych dniach temperatury znacznie wzrosną na Bałkanach i miejscami zacznie się robić gorąco, bo temperatury osiągną około 25-30 st. C.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 24 kwietnia - 1 maja 2022
Prognozy jednoznacznie wskazują, że temperatury po 20 kwietnia wzrosną również w Polsce. W ostatniej dekadzie miesiąca będziemy przeważnie notować temperatury, w zależności od regionu na poziomie najczęściej 13-20 st. C. Lokalnie może być przejściowo jeszcze cieplej lub chłodniej, zwłaszcza w rejonach podgórskich. Najważniejszy jest jednak fakt, że wreszcie ustąpią przymrozki, a utrzymująca się przez całą dobę dodatnia temperatura będzie sprzyjać wegetacji.
Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 24 kwietnia 2022
Pogoda będzie jednak nadal zmienna. W cieplejszym i bardziej wilgotnym powietrzu będą się miejscami pojawiać przelotne opady deszczu i lokalne burze, zwłaszcza między około 24-26 kwietnia. Lokalnie może spaść również drobny grad.
Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 26 kwietnia 2022
Aktualne prognozy nie wskazują, aby upał dotarł w kwietniu do Polski. Niewykluczone, że pierwszy upał w tym roku na terenie naszego kraju zanotujemy w maju lub w czerwcu, co jest dość częstym i powszechnym zjawiskiem. Będziemy to oczywiście na bieżąco weryfikować. W kwietniu w Polsce zdarzył się jednak upał. W tym roku minie 10 lat od zanotowania aż 32,5 st. C. w miejscowości Słupca. To aktualnie rekord temperatury maksymalnej w kwietniu na obszarze Polski.
Przewidywany zakres temperatur we Wrocławiu do 27 kwietnia 2022. Wykres: Meteologix
Powyższy przykładowy wykres wiązek z prawdopodobieństwem temperatur dla stolicy Dolnego Śląska jednoznacznie wskazuje na wzrost temperatury od 21 kwietnia. Ryzyko przymrozków zupełnie ustąpi, będzie cieplej, ale upału w Polsce nadal nie widać.
DobraPogoda24.pl