
Masowa konwekcja przyniesie burze. Spadnie grad, śnieg i krupa śnieżna. Po opadach chwyci mróz
Nad Polską zalega jeszcze chłodna i chwiejna masa powietrza w której w ciągu dnia ruszy masowa konwekcja. Rozproszone chmury kłębiaste przyniosą w wielu regionach burze. W ich rejonie miejscami spadnie deszcz, grad, krupa śnieżna, a także śnieg lub deszcz ze śniegiem. Spodziewamy się także nasilenia wiatru. Po opadach w nocy chwyci mróz. Ochłodzenie jednak już w tym tygodniu szybko ustąpi.
Masowa konwekcja przyniesie rozproszone burze w Polsce
Sytuacja atmosferyczna jest bardzo podobna do minionej doby. Nad Polską zalega chłodna i chwiejna masa powietrza polarnego, w którym przy przejaśnieniach i rozpogodzeniach rozwiną się rozproszone chmury kłębiaste przesuwające się z zachodu na wschód kraju. Miejscami przyniosą krótkotrwałe i intensywne przelotne opady deszczu, lokalnie także drobnego gradu lub krupy śnieżnej. Punktowo może popadać także śnieg bądź deszcz ze śniegiem.
Prognozowana masowa rozproszona konwekcja z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami o godzinie 13:00, 25 marca 2024
Najwięcej zjawisk konwekcyjnych spodziewamy się w drugiej połowie dnia. Podwyższone ryzyko lokalnych burz obejmuje głównie wschodnią połowę kraju. Wieczorem po zachodzie słońca przy odcięciu energii termodynamicznej, chmury kłębiaste z przelotnymi opadami zaczną stopniowo zanikać.
Prognozowana rozproszona konwekcja z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami w Polsce o godzinie 16:00, 25 marca 2024
W rejonie przelotnych opadów dodatkowym zjawiskiem atmosferycznym będzie dość silny wiatr, w porywach do 50-70 km/h. Natężenie zjawisk nie powinno jednak przekroczyć pierwszego stopnia alertu pogodowego przez burzami.
Czytaj również: Noc przyniosła zorze polarną. Potężna burza magnetyczna uderzyła w Ziemię
Prognoza burz dla Polski na 25 marca 2024
Na podwyższone ryzyko rozproszonych zjawisk konwekcyjnych, w tym lokalnych burz wskazuje umiarkowana chwiejność termodynamiczna w chłodnym powietrzu polarnym. We wschodniej połowie kraju miejscami CAPE osiągnie do około 400-550 J/kg.
Prognozowana chwiejność powietrza w którym miejscami rozwiną się rozproszone burze o godzinie 13:00, 25 marca 2024
Wieczorem i nocą konwekcja z przelotnymi opadami zaniknie nad całą Polską. W wielu regionach pojawią się wtedy przejaśnienia i rozpogodzenia, które będą w chłodnym powietrzu sprzyjać wystąpieniu mrozu w nocy, zwłaszcza nad ranem. Temperatura miejscami spadnie do około -4/-1 st. C., a lokalnie przy gruncie będzie jeszcze zimniej. Od wtorku oczekujemy jednak stopniowego ocieplenia kontynuowanego w kolejnych dniach aż po święta wielkanocne.
Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Temperatury na Wielkanoc są jednoznaczne
Źródło: DobraPogoda24.pl