| |
Zagrożenie!
Medialne „Janusze Meteorologii” sieją dezinformacje i straszą Polaków

Medialne „Janusze Meteorologii” sieją dezinformacje i straszą Polaków

W połowie września br. w artykule „Fake huragan nad Polską”, odnieśliśmy się do bzdurnych informacji podawanych przez media na temat rzekomego zagrożenia ekstremalnym zjawiskiem meteorologicznym.

Wymienione portale, często karmiące czytelników sztuczną sensacją i wprowadzającą w błąd treścią, w pogoni za zyskiem podają wszystko, aby tylko ludzie klikali i „łykali temat jak pelikan”.

Minął niespełna miesiąc i ponownie doszło do tego samego procederu, tym razem związanego z huraganem Ophelia. Co ciekawe, na jego temat napisaliśmy pierwsi w Polsce, a 2 dni później media podłapały huragan i przerobiły go na sensacyjny i nieprawdziwy ton, aby zarobić na straszeniu Polaków.

Fake huragan w mediach

Ponownie w ten sposób szkodzą systemowi ostrzeżeń meteorologicznych w Polsce, bowiem w przyszłości będzie spadać wrażliwość społeczna na prawdziwe zagrożenia, jeśli za każdym razem po takich publikacjach nic się nie wydarzy.

Liderem w sianiu meteorologicznych bzdur jest portal Pikio.pl, który moim zdaniem robi to świadomie w celu osiągnięcia zysku. Zebrałem materiały na ten temat i skierowałem do redakcji pierwsze i ostatnie ostrzeżenie w oficjalnym e-mailu oraz w komentarzu na ich profilu na FB. Jeśli jeszcze raz zrobią tego typu dezinformację pogodową, wytoczę redakcji proces sądowy w imieniu polskich meteorologów. Nie możemy dłużej tolerować podawania bzdur i nieszanowania pracy meteorologów.

Pikio fake huragan

Jaka jest prawda na temat huraganu Ophelia?

Jedynym odstępstwem od wcześniejszych prognoz jest to, że huragan na południowy-zachód od Azorów wzmocnił się do 2 kategorii, a miał się utrzymać w 1 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Obecnie średnia prędkość wiatru osiąga 169 km/h, w porywach 201 km/h.

Huragan Ophelia prognoza

W dalszej części prognozy podtrzymują trajektorię przemieszczenia Ofelii w rejon Wysp Brytyjskich, ale wcześniej osłabnie i przestanie być huraganem.

NOAA huragan Ophelia

Dla Polski nie stanowi żadnego zagrożenia. Jedynym jego wpływem, będzie wspólne działanie z antycyklonem, który na początku drugiej połowy października na co najmniej kilka dni sprowadzi ciepłą masę powietrza. Dzięki temu temperatura osiągnie lub przekroczy 20 st. C.

Ophelia Prognoza NOAA

Mapy prognoz: NOAA

Tomasz Pogoda

Redaktor Naczelny

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Mateusz Bratkowski

oczywiście same rzetelne portale i ich kolejne, gówno warte newsy...

13 październik 2017 - 08:46
Odpowiedz
Dawid Przyszlak

Bardzo dobrze! Dość tolerowania takiego "dziennikarstwa", które z każdego podmuchu wiatru robi katastrofę. Huragan kilka tysięcy kilometrów od Polski a "pudelek" już wie z jaka siła uderzy, wymienia nawet województwa. Jeśli coś się z tym nie zrobi ludzie zaczną bagatelizować ostrzeżenia meteorologiczne, co w przypadku prawdziwej anomali może być katastrofą!

13 październik 2017 - 08:57
Odpowiedz
Kamila Weronika Kamila

Bardzo dobrze 😚

13 październik 2017 - 11:00
Odpowiedz
Małgorzata Grzywa

popieram!! wytoczyC!!

13 październik 2017 - 11:39
Odpowiedz
Kasia Grden

bzdury.... Ofelia wyciszy sie nim dotrze do wysp brytyjskich. Jak Mateusz napisal g@no warta informacja.

13 październik 2017 - 15:50
Odpowiedz