| |
Zagrożenie!
Ophelia nowym huraganem na Atlantyku. Na początku drugiej połowy października spowoduje wzrost temperatury w Europie?

Ophelia nowym huraganem na Atlantyku. Na początku drugiej połowy października spowoduje wzrost temperatury w Europie?

Na pogodę w Europie ma wpływ przede wszystkim Atlantyk, dlatego warto śledzić, jakie procesy atmosferyczne na nim zachodzą. Na naszą uwagę zasługuje obecnie burza tropikalna o imieniu Ophelia. Wszystkie liczące się modele numeryczne wskazują, że niebawem stanie się huraganem 1 kategorii.

Zdjęcie satelitarne NASA, 10 października br. Ophelia i aktualna prognoza trajektorii

Huragan Ophelia

W dalszej kolejności zacznie się przemieszczać na północny-wschód w pobliże Azorów, a następnie jako były huragan dotrze w rejon Wysp Brytyjskich. Co ciekawe, w historycznej bazie NOAA o huraganach (prowadzona od 1851 roku), jest informacja o tylko 11 huraganach, które dotarły do Azorów. Większość z nich miała miejsce w sierpniu lub we wrześniu, a tylko jeden z 2016 roku pojawił się w tym rejonie Atlantyku w styczniu, gdy Alex osłabł do siły tropikalnej burzy.

5-dniowa prognoza (dane aktualizowane on-line)

Ophelia

Wygląda na to, że Ophelia będzie prawdopodobnie ostatnim huraganem w tym sezonie na Atlantyku, bowiem ze średniej z lat 1971-2009 wynika, że 15 października to ostatni dzień, kiedy tworzą się huragany. Po tym terminie zazwyczaj rozwijają się tylko tropikalne burze, ale za to wzrasta prawdopodobieństwo tajfunów na północno-zachodnim Pacyfiku.

Prognozowane trajektorie (dane aktualizowane on-line)

Ophelia

Jeśli faktycznie ex-Ophelia dotrze w pobliże Wysp Brytyjskich, to czeka nas na początku drugiej połowy października znaczny wzrost temperatury, zwłaszcza w południowej i środkowej Europie. W czasie gdy były huragan, będzie się zbliżał do zachodniej Europy, to w centrum znajdzie się antycyklon z ciśnieniem około 1030 hPa.

Wstępnie prognozowany układ baryczny. 16 października br. według modelu ECMWF

Układ baryczny 16 października

Taki układ baryczny spowoduje adwekcję ciepłej masy powietrza, szczególnie na obszarze od Półwyspu Apenińskiego, aż po kraje bałtyckie. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo temperatur osiągających lub przekraczających 20 st. C. w Polsce, zwłaszcza między 15, a 19 października. Sytuację będziemy monitorować…


Komentarze
Rocky

Ulala, faktycznie ciekawie to wygląda.

10 październik 2017 - 23:02
Odpowiedz