| |
Zagrożenie!
Potężne burze na południu. Ulewy zalały drogi, budynki i pola uprawne. Z koryta wyszła rzeka

Potężne burze na południu. Ulewy zalały drogi, budynki i pola uprawne. Z koryta wyszła rzeka

Z wielką uwagą codziennie śledzimy warunki pogodowe nie tylko w Polsce, ale także skupiamy się na tym co istotne szczególnie w Europie. Naszą uwagę ostatniej doby przykuły potężne burze, które rozwinęły się na południowym wschodzie kontynentu. Przyniosły ogromne ulewy prowadzące do wystąpienia zalań i podtopień. Powódź błyskawiczną zanotowano w wielu regionach Bułgarii. Woda zalała drogi, budynki, samochody i pola uprawne szczególnie w rejonie miejscowości Krumowgrad, Lulichka, Pelin i Tsarino.

Stacjonarne burze spowodowały oberwanie chmury. Skutki ulewy w Bułgarii w miejscowości Krumowgrad, 12 marca 2024. Foto: Meteo Bulgarian FB

Potężne burze z ulewami w Bułgarii, powódź błyskawiczna w marcu 2024, zalania w Krumovgrad, Lulichka, Pelin i Tsarino

W poprzednim sezonie burzowym w Europie niemal do jesieni mieliśmy bardzo częste burze z ulewami, a także rekordowymi opadami gradu, których było najwięcej od lat. W tym roku sezon dopiero się rozkręca, ale już widać, że nie będzie lepiej. Wystarczyło kilka ostatnich dni, aby pojawiło się bardzo dużo miejsc zalanych w Europie przez ulewy z burzami.

Potężne burze zanotowane minionej doby w południowo wschodniej Europie do godziny 18:55, 13 marca 2024

Potężne burze przyniosły powodzie błyskawiczne w Bułgarii, marzec 2024

Obecnie burze są nadal aktywne między szczególnie południowo wschodnia Bułgarią i zachodnią Turcją. W tym rejonie Europy w ciągu minionych 24 godzin zanotowano już blisko 70 tysięcy wyładowań atmosferycznych i to mimo, że mamy dopiero prawie połowę marca. Taka aktywność burzowa jest charakterystyczna dla bardziej wiosennych miesięcy, jak maj czy cieplejszy kwiecień. Miejscami w czasie nagłego oberwania chmury potrafiło spaść ponad 50-60 litrów wody na m2 ziemi. Woda zalała domy, drogi oraz pola uprawne szczególnie w rejonie miejscowości Krumowgrad. Z kolei rzeka Elbasan wylała w pobliżu wsi Luliczka, a rzeka Krumovitsa jest bliska wylania w Bułgarii.

Skutki ulewy spowodowanej przez burze w Bułgarii w Krumowgradzie, marzec 2024

Woda na zalanym terenie zalała przede wszystkim pola uprawne i niektóre budynki, w tym mieszkalne, ale także miejscami zniszczyła infrastrukturę drogową. Nie obyło się również bez opadów gradu. Potencjał do generowania dużych kul lodowych był jednak za słaby i grad na szczęście nie spowodował strat, gdyż jego średnica sięgała ledwie 1-2 cm.

Sprawdź również: Antycyklon ściągnie silny mróz. Temperatura spadnie do -25 stopni

Prognoza burz dla Europy, 14 marca 2024

Prognoza burz dla Europy na 14 marca 2024

Kolejnej doby rozproszone burze miejscami ponownie mogą wystąpić z ulewnym deszczem na południowym wschodzie Europy między szczególnie Grecją i Turcją. W górach miejscami na tym obszarze mogą także rozwinąć się burze śnieżne. Incydent burzowy sięgnie także Polski, ale to dopiero w najbliższą sobotę.

Czytaj również: Aktywne burze przejdą przez Polskę. Chłodny front przyniesie grad i ulewy

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!