| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wróci zima ze śniegiem i mrozem? Prognozy na Wielkanoc zaskoczą

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wróci zima ze śniegiem i mrozem? Prognozy na Wielkanoc zaskoczą

Za nami kolejny tydzień marca bez zimy z mrozem i śniegiem. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski sięgająca świąt Wielkanocy nie wygląda źle. Początek nowego tygodnia przyniesie tąpnięcie w temperaturach, bo miejscami wróci mróz w nocy, a nawet lokalnie popada śnieg, ale nawrotu prawdziwej zimy nie będzie. Później znowu temperatury wzrosną, a na przełomie marca i kwietnia w sam raz na okres świąt jest szansa na ciepły podmuch wiosny.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 1 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce do 1 kwietnia 2024, prognozy zaskoczą na święta Wielkanocy

W kończącym się tygodniu mieliśmy kolejne silne ocieplenie w Polsce z temperaturą maksymalną sięgającą aż 19,5 st. C. w Słubicach. Pierwsza połowa marca zapisała się jako bardzo ciepła ze średnią temperaturą w kraju o 3,4 st. C. powyżej normy. Po przejściu minionej doby chłodnego frontu z opadami i burzami, obecnie do kraju z północy zaczęła napływać chłodna masa powietrza, która przyniesie kilkudniowe ochłodzenie. Noce do 20 marca w wielu regionach w miejscach przejaśnień i rozpogodzeń przyniosą kilkustopniowy mróz, ponadto do poniedziałku lokalnie popada śnieg na północy, wschodzie i południu kraju. Spadek temperatury będzie jednak chwilowy, bo ponownie między 20-23 marca temperatury wzrosną w Polsce.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 18-25 marca 2024

Pogoda długoterminowa, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 24 marca 2024

Ochłodzenie na początku nowego tygodnia, a następnie wzrost temperatury w trakcie drugiej jego połowy sprawi, że ostatecznie i tak średnia temperatura w najbliższym tygodniu utrzyma się powyżej normy o 1-3 st. C. To oznacza, że chwilowe ochłodzenie będzie zbyt słabe, aby cokolwiek zmienić w skali całego miesiąca. Nie mniej, chwilowy nawrót mrozu nocą i o poranku może być już groźny dla rośli, bo ruszyła wegetacja i miejmy tego świadomość. Kolejne słabe ochłodzenie prawdopodobnie pojawi się między 24-26 marca, ale i wtedy żaden nawrót prawdziwej zimy nam nie grozi. Mało tego, o zimie z trwalszą pokrywą śnieżną i całodobowym mrozie nadal zapomnieć. Nie widać żadnych zmian w tym kierunku do końca całego okresu omawianej prognozy długoterminowej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w Polsce do 24 marca 2024

Pogoda długoterminowa  na 16 dni, prognoza opadów w Polsce do 24 marca 2024

W nowym tygodniu początkowo pojawi się niewiele opadów. Najbliższej doby, głównie miejscami popada we wschodniej połowie kraju przelotny deszcz, śnieg lub deszcz ze śniegiem, a później pojawi się okres bez opadów. Ponownych zmian w pogodzie oczekujemy między 22-23 marca, gdy przez kraj przejdzie front z opadami deszczu i niewykluczonymi burzami. W kolejnych dniach popada miejscami i głównie przelotnie.

Sprawdź także: Podmuch chłodu wraca na mapy temperatur. Będzie -8 stopni

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur i opadów do 1 kwietnia 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 1 kwietnia 2024, jaka będzie Wielkanoc

Kolejny znaczący wzrost temperatur w Polsce jest obecnie prognozowany na przełomie marca i kwietnia, czyli w sam raz na święta Wielkanocne. Wbrew powszechnej opinii, święta mają być bez śniegu i mrozu. Mało tego, jeśli prognozy nas nie zawiodą, to temperatury maksymalne w dzień będą sięgać co najmniej kilkunastu st. C. Zamiast nawrotu zimy będziemy mieć podmuch ciepłej wiosny, choć z możliwym przelotnym deszczem. Miejmy nadzieję, że prognozy nas nie zawiodą i nie będzie zaskakującego ochłodzenia w tym okresie.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza opadów i temperatury do 1 kwietnia 2024

Reasumując, prognozy na kolejne dni wiosny w okresie sięgającym początku kwietnia nie wyglądają źle. Temperatury będą przeważnie dodatnie, poza okresami z krótkim ochłodzeniem, często na poziomie kilkunastu st. C., zwłaszcza w południowej połowie kraju. Jedynym problem mogą być niewielkie nocne przymrozki, które co jakiś czas mogą wracać do kraju. Opady śniegu najbliższej doby będą jedynie epizodem. Powrotu prawdziwej zimy, co najmniej do początku kwietnia nie będzie.

Zobacz również: Spadnie śnieg i będzie mróz. Ochłodzenie nadciąga z północy

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!