| |
Zagrożenie!
Kres stabilnej pogody w Polsce. Opadów deszczu i śniegu będzie coraz więcej. To przez brak antycyklonu

Kres stabilnej pogody w Polsce. Opadów deszczu i śniegu będzie coraz więcej. To przez brak antycyklonu

Po potężnym antycyklonie, który od kilku tygodni zapewniał w Polsce słoneczną i bezdeszczową pogodę nie ma już śladu. Jego miejsce na znacznym obszarze Europy zajęło pole niskiego ciśnienia w którym, będą się tworzyć lub przechodzić układy niżowe. Ta działalność cykloniczna ze strefami frontów atmosferycznych, w kolejnych dniach coraz częściej będzie przynosić opady deszczu, a także w czasie ochłodzenia deszczu ze śniegiem i śniegu w wielu regionach Polski. Miejscami, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie solidnie popada, gdy pod koniec marca pojawi się ulewa. Później przejdzie śnieżyca, a w dalszej części 1 dekady kwietnia popada coraz częściej również w innych regionach Polski. Miejscami w tym czasie spadnie co najmniej kwietniowa norma opadów. Nowy miesiąc będzie więc zupełnie inny po suchym marcu.

Coraz częściej będzie padać w Europie. To przez brak antycyklonu. Prognoza sumy opadów do 7 kwietnia 2022

Antycyklon ustąpił, liczne niże przyniosą liczne opady deszczu i śniegu w Polsce. Dokładna prognoza opadów do 8 kwietnia 2022

Pogoda w następnych dniach, będzie coraz częściej zmienna, dlatego warto mieć pod ręką parasol. W najbliższych 10 dniach duże opady deszczu i później śniegu pojawią się na południu i południowym wschodzie Polski. Mocno popada również miejscami we Włoszech, na Bałkanach, w Szwajcarii i Austrii. Potrzebne opady deszczu pojawią się również na obszarze bardzo suchej Francji, a także w Niemczech, na Ukrainie aż po zachodnią Rosję. Największe sumy opadów w omawianym okresie są prognozowane na Bałkanach. Miejscami spadnie ponad 300 mm, aczkolwiek część tych opadów będzie mieć również postać śniegu.

Prognozowane pole baryczne w Europie, 1 kwietnia 2022

Brak antycyklonu, częste opady deszczu i śniegu w Polsce, dokładna mapa ciśnienia i opadów, początek kwietnia 2022

Na powyższej mapie widać wyraźnie, że nie ma śladu po potężnym antycyklonie, a jego miejsce nad południową, środkową i wschodnią Europą zajmie działalność cyklonalna z licznymi niżami. Obszar ten szybko nie ustąpi, dlatego co jakiś czas należy się spodziewać opadów. Sytuacja będzie więc zupełnie inna od tej, jaką mieliśmy w ostatnich tygodniach.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 7 kwietnia 2022. Model GFS

Prognoza sumy opadów w Polsce, do 7 kwietnia 2022, mapa opadów

Aktualne prognozy nadal potwierdzają, że w ciągu najbliższej dekady najwięcej opadów spodziewamy się w południowej połowie kraju, zwłaszcza w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz na Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej i na południu Lubelszczyzny. Miejscami norma opadów zostanie przekroczona. 

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 7 kwietnia 2022. Model ECMWF

Częste opady wrócą do Polski, będą ulewy, prognoza opadów w Polsce, do 7 kwietnia 2022

Po przejściu ulewy i śnieżycy nad południową i południowo wschodnią Polską, w rejon naszego kraju z upływem 1 dekady kwietnia dotrą nowe ośrodki niżowe. Umiarkowane opady pojawią się wtedy również w innych regionach kraju, aczkolwiek w czasie ochłodzenia mogą to być miejscami również opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Wstępnie prognozowane położenie pola niskiego ciśnienia i licznych ośrodków niżowych nad Europą, 6 kwietnia 2022

Liczne niże przyniosą kres stabilnej pogody w Polsce, będą częste opady deszczu i śniegu, prognoza ciśnienia i położenia niżu 6 kwietnia 2022

Podsumowując, przed nami bardzo duża zmiana w pogodzie. Antycyklon zanikł, jego miejsce zajmą niże. W zależności od ich zasięgu co jakiś czas w Polsce należy się w następnych dniach coraz częściej spodziewać opadów deszczu i okresowo śniegu. Początkowo najwięcej opadów będzie na południu i południowym wschodzie Polski. Z upływem kwietnia popada częściej również w innych regionach. Ponadto spodziewamy się spadku temperatury szczególnie między 1-5 kwietnia. Zrobi się bardzo chłodno, a w nocy miejscami wróci silniejszy mróz. Zasięg opadów, ich rodzaj i wzrost temperatury w poszczególnych regionach i dniach, będziemy dokładnie prognozować na bieżąco w codziennym opisie szczegółowym.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!