| |
Zagrożenie!
Atak zimy uderzy w Polskę. Niż z południa przyniesie śnieżyce. Będą przerwy w dostawie prądu

Atak zimy uderzy w Polskę. Niż z południa przyniesie śnieżyce. Będą przerwy w dostawie prądu

Nasze prognozy zapowiadające załamanie pogody w Polsce na przełomie marca i kwietnia będą się realizować w najbliższych dniach, gdy temperatury spadną i zaczną się pojawiać w wielu regionach coraz częstsze opady deszczu i śniegu. Popada nie tylko na południu i południowym wschodzie, ale również miejscami na północy Polski. Najnowsze prognozy nadal wskazują na możliwą śnieżyce. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej przekroczy 5-10 cm, a na południu w regionach podgórskich będzie jeszcze większy. Mokry i ciężki śnieg może lokalnie zrywać linie energetyczne, gdy gałęzie i konary ugną się lub złamią pod jego ciężarem. Miejscami musimy się liczyć z ryzykiem przerw w dostawie prądu.

Zima przypomni o sobie w Polsce. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie około 1-2 kwietnia 2022

Pogoda. Atak zimy uderzy w Polskę, mokry śnieg może spowodować przerwy w dostawie prądu na początku kwietnia 2022

Zasięg prognozowanych opadów śniegu wraz z możliwym powstaniem pokrywy śnieżnej nadal się zmienia, ale z coraz większym prawdopodobieństwem już teraz możemy wskazać regiony najbardziej narażone na powrót zimowych warunków pogodowych. Wszystko zależy od trudnej do przewidzenia trajektorii ośrodka niżowego wędrującego w rejon Polski znad Włoch. Jego przemieszczanie będziemy śledzić na bieżących danych z radaru opadów.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, 1 kwietnia 2022. Model GFS

Zima wróci do Polski, będzie śnieżyca. Mapa opadów śniegu 1 kwietnia 2022

Z tego powodu prognozy sumy opadów, ich rodzaju i możliwej pokrywy śnieżnej nadal znacząco się różnią, mimo coraz krótszego pozostałego czasu do realizacji omawianej prognozy.

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, 1 kwietnia 2022. Model ECMWF

Możliwy brak prądu przez mokry śnieg, gdzie będzie atak zimy, mapa śniegu 1 kwietnia 2022

Pomiędzy dwoma głównymi modelami prognostycznymi zasięg opadów znacznie się różni dla przykładowego 1 kwietnia. Potencjalny atak zimy ograniczy się prawdodpobnie głównie do południowej i południowo wschodniej Polski, aczkolwiek model GFS nadal szaleje i przesuwa powrót zimy bardziej w głąb kraju.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 2 kwietnia 2022. Model GFS

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, 2 kwietnia 2022

Sytuacja nadal jest niepewna i bardzo rozwojowa jeśli chodzi o regiony najbardziej narażone na przejście śnieżycy i powstanie okresowej pokrywy śnieżnej. Nieco inny wariant prognozy obecnie przewiduje europejski model ECMWF. Ogranicza on pojawienie się śnieżycy do południowo wschodnich regionów Polski.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 3 kwietnia 2022. Model ECMWF

Zima wróci do Polski na początku kwietnia 2022, mapa pokrywy śnieżnej 3 kwietnia 2022

Przed pojawieniem się opadów śniegu, niż w cieplejszym powietrzu najpierw przyniesie spore opady deszczu. Ulewy przejdą na południowym wschodzie Polski pod koniec marca, a następnie pojawi się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg, zwłaszcza między 1-2 kwietnia. Wstępnie należy oczekiwać zabielenia krajobrazów lub powstania pokrywy śnieżnej na obszarze Podkarpacia, Małopolski, Górnego Śląska, Ziemi Świętokrzyskiej, na południu Lubelszczyzny, Dolnego Śląska i miejscami na Opolszczyźnie. Największy przyrost pokrywy śnieżnej zanotujemy na południu Małopolski, Śląska oraz na Podkarpaciu. To nadal wstępna prognoza odnośnie opadów śniegu. Regiony narażone na atak zimy wskażemy precyzyjniej za kilkadziesiąt godzin.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!