| |
Zagrożenie!
Korek atmosferyczny blokuje pogodę w Polsce. Umiarkowane temperatury przeciągną się na maj

Korek atmosferyczny blokuje pogodę w Polsce. Umiarkowane temperatury przeciągną się na maj

Od kilku tygodni pogoda w Polsce niewiele się zmienia. Możemy powiedzieć, że atmosfera utknęła i pojawia się często kompleks dnia poprzedniego. Zjawisk dynamicznych z częstymi ulewami i burzami jest mało, okresów bardzo ciepłych również, a cyklony rzadko wkraczają bezpośrednio nad terytorium Polski. Korek atmosferyczny powoduje przeciąganie się występowania umiarkowanych temperatur nad krajem, a w skali całego kwietnia oznacza to ujemną anomalie klimatyczną. Upałów i wielu gorących dni nadal nie widać. Sprawdźmy, dlaczego w Polsce temperatury nie chcą zdecydowanie i trwalej wzrosnąć.

Rozproszony i chaotyczny prąd strumieniowy często omija Polskę. Znajdujemy się przeważnie w obszarze pomiędzy jego odnogami. Prognoza położenia jetstreamu na 1 maja 2022

Korek atmosferyczny nad Polską blokuje zdecydowane zmiany i wzrost temperatury w Polsce. Umiarkowane temperatury przeciągną się na maj 2022

Niskie i umiarkowane temperatury, a także możliwe miejscami przymrozki w nocy przeciągną się również na początek maja. Po wiosennym naturalnym rozpadzie silnego wiru polarnego w stratosferze, który w minionym sezonie zapewnił nam łagodną i wietrzną zimę, w minionych tygodniach doszło również do zachwiania w sprzężonym z nim niższym wirze troposferycznym, czyli prądzie strumieniowym. Wir ten stał się bardzo chaotyczny i porozrywany, ponadto zdecydowanie osłabł. Jego odnogi często blokują się nad danym obszarem i przynoszą monotonny typ pogody. Przykładem może być obecnie pogranicze USA i Kanady na środkowej północy, gdzie wystąpiło kilka wyjątkowych śnieżyc, a także pogoda w Polsce.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 2-8 maja 2022

Korek atmosferyczny nad Polską, kiedy się ociepli, chłodny kwiecień i początek maja 2022

Polska od kilku tygodni znajduje się najczęściej w obszarze ze słabszym przepływem powietrza w atmosferze pomiędzy odnogami prądu strumieniowymi. Z tego powodu pogoda jest dość monotonna i ciągle nie ma stałego trendu znacznego ocieplenia. Aby doszło do istotnej zmiany w pogodzie, to musimy się znaleźć w obszarze na południe od prądu strumieniowego. Wówczas możemy liczyć na trwalsze ocieplenie. Jeśli Polska znajduje się dłuższy okres na północ od osi prądu strumieniowego, wówczas mamy trwalsze ochłodzenie z umiarkowanymi temperaturami. W przypadku zalegania prądu strumieniowego bezpośrednio nad Polską, to wtedy pogoda jest dynamiczna, z częstymi frontami, opadami, ale również z ryzykiem wichury. Innym aktualnym przykładem są również ekstremalne upały w Indiach i Pakistanie. Zwróćcie uwagę, że daleko na północ od Indii znajduje się prąd strumieniowy, a przez to jest możliwość powstania trwałego antycyklonu blokującego również monsun od południa.

Prognozowane maksymalne temperatury w Polsce i Europie, jakie mogą wystąpić między 28 kwietnia i 8 maja 2022

Kiedy ociepli się w Polsce, prognoza temperatury do 8 maja 2022

Prognozy długoterminowe nadal nie potwierdzają istotnej zmiany w pogodzie nawet do końca pierwszej dekady maja. Temperatury maksymalne, tak jak do tej pory, będą w Polsce oscylować najczęściej na poziomie 10-20 st. C. Jeśli zdarzy się przekroczenie 20 st. C., to będzie to zjawisko nieliczne i ograniczone pod względem zasięgu.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres najbliższych 10 dni, do 8 maja 2022

Korek atmosferyczny, dlaczego nie ma ocieplenia w Polsce, chłodny kwiecień 2022

Prognoza układu barycznego na przełomie kwietnia i maja wskazuje na możliwość rozwinięcia się wału wyżowego nad Europą. Obszar ten ma się rozciągać, od zachodniej Rosji przez Polskę po Wielką Brytanię i Irlandię. Taka sytuacja oznacza mniej opadów, więcej okresów z nieco bardziej pogodnym niebem, ale przelotne i rozproszone opady, w tym lokalne burze w różnych regionach kraju nadal co jakiś czas będą możliwe. Przymrozki w nocy szczególnie w regionach przejaśnień i rozpogodzeń dalej nie odpuszczą. 

Prognozowany zakres temperatury w Krakowie, do 7 maja 2022. Wykres: Meteologix

Czy temperatura wzrośnie w Polsce, kiedy cieplej. Prognoza temperatury dla Krakowa do 8 maja 2022

Mamy więc sytuację spowolnienia ruchu w atmosferze i w zasadzie utworzenia się korka jak na autostradzie nad naszymi głowami. Aby się zdecydowanie ociepliło muszą zajść istotne zmiany w przebudowanie pola barycznego nad Europą. Potrzebny jest wyż na wschodzie kontynentu oraz głęboki niż w rejonie Wysp Brytyjskich lub na południu Europy. Wtedy byłaby szansa na napływ ciepłego powietrza. Aktualnie takiej sytuacji co najmniej do 10 maja nie widać. Sytuację atmosferyczną monitorujemy, będziemy informować, jeśli będą możliwe większe zmiany.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!