| |
Zagrożenie!
Atak zimy w prognozach. Spadnie ponad 50 cm śniegu. Zamieć śnieżna uderzy w ten sam region

Atak zimy w prognozach. Spadnie ponad 50 cm śniegu. Zamieć śnieżna uderzy w ten sam region

Mieszkańcy północnych stanów USA i południowych Kanady jeszcze nie pozbierali się po potężnym ataku zimy, gdy śnieżyce i zamiecie śnieżne sparaliżowały życie milionom osób, a już muszą być gotowi na uderzenie kolejnego niżu podążającego z Kolorado. Po jego chłodniejszej zachodniej stronie, będą to obfite opady ciężkiego i mokrego śniegu, a po cieplejszej wschodniej intensywne opady deszczu. Śnieżyca znowu przejdzie przez Północną Dakotę w USA i prowincję Manitoba w Kanadzie. Prognozy wskazują na możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 20-50 cm, lokalnie nawet 60-70 cm. To będzie drugie potężne uderzenie zimy w kwietniu w tych regionach.

Wiosna opóźnia się miejscami w Kanadzie i USA. Prognozowana anomalia temperatury, do 26 kwietnia 2022

Potężny atak zimy i zamieć śnieżna w USA i Kanadzie, kolejna śnieżyca w kwietniu 2022

Niż przechodzący z Kolorado w kierunku południowej Kanady przyniesie znowu potężną zamieć śnieżną szczególnie na obszarze, od od wschodniej Montany do zachodniej Dakoty Północnej i na południe do północno wschodniego Wyoming i północno zachodniej Dakoty Południowej w USA. Z kolei w Kanadzie śnieżyca ma wystąpić, od Saskatchewan przez Manitobę po północno zachodnie Ontario.

Prognozowany zasięg opadów śniegu na zachód od centrum niżu, 24 kwietnia 2022, godzina 02:00 (czasu polskiego)

Kwietniowy atak zimy w USA i Kanadzie, mapa opadów śniegu 24 kwietnia 2022

Warunki w północno zachodniej części Ontario nie ulegną poprawie do poniedziałku 25.04. Dynamika niżu z Kolorado jest imponująca, bo na dystansie kilkuset kilometrów, różnica temperatury sięgnie 30 st. C. Taki będzie gradient temperatury między zachodnią i wschodnią krawędzią układu niżowego.

Anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km, 24 kwietnia 2022

Późny atak zimy w USA i Kanadzie, kwiecień 2022

System niskiego ciśnienia tak samo, jak w zeszłym tygodniu przejdzie przez te same regiony USA i Kanady, aczkolwiek tym razem wydaje się nieco dalej przesunięty na zachód i tym razem większość śniegu będzie omijać Winnipeg.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w USA i Kanadzie na omawianym obszarze do 24 kwietnia 2022

Potężna śnieżyca i zamieć śnieżna w USA i Kanadzie, kwiecień 2022

Podane wartości są w calach, dlatego należy je przeliczyć na cm. Przypomnijmy, 1 cal, to 2,5 cm. Miejscami spadnie więc nawet 20-60 cm śniegu! Powtarzający się system niżowy utknął w podobnym torze atmosferycznym, dlatego ponownie dojdzie do ogromnej śnieżycy. Zamiast cieszyć się wiosną, mieszkańcy tych samych regionów przeżyją drugą potężną śnieżycę w ciągu zaledwie tygodnia. Sytuacja ta jest wręcz bez precedensu. 

Poprzedni kwietniowy późny atak zimy w Manitobie

Tym razem pas śniegu będzie jednak znacznie węższy od tego, jaki przyniosła burza śnieżna w zeszłym tygodniu. Największa śnieżyca jest prognozowana na południowym wschodzie Saskatchewan, w południowo zachodniej Manitobie oraz na południu od Dauphin i części jezior Manitoba aż po północno zachodnie Ontario.

Prognozowane położenie niżu niosącego śnieżyce i zamieć śnieżną na północy USA oraz na południu Kanady

Zamieć śnieżna, atak zimy i śnieżyce w USA i Kanadzie, prognoza opadów śniegu i ciśnienia do 24 kwietnia 2022

Podobnie jak w przypadku poprzedniej burzy śnieżnej, problemem będą porywiste wiatry. Zamieć śnieżna spowoduje ograniczenie widzialności. Ponownie wiele odcinków dróg może być nieprzejezdnych, zwłaszcza autostrada międzystanowa 94, a także amerykańskie trasy 2, 12 i 85 oraz kanadyjskie autostrady 1 i 16. Możliwe są również przerwy w dostawie energii elektrycznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!