| |
Zagrożenie!
Kontrast temperatury w Polsce przekracza 14 st. C.

Kontrast temperatury w Polsce przekracza 14 st. C.

W prognozie długoterminowej zapowiadaliśmy, że około 13 września pojawi się w Polsce spory kontrast temperatury, który będzie spowodowany pojawieniem się strefy frontowej oddzielającej cieplejsze powietrze na południu od znacznie chłodniejszego na zachodzie i północy Polski.

Prognozowana temperatura (model INCA) o godz. 15:00, 13 września br.

prognoza temperatura

Mamy obecnie okazję aby się przekonać, że prognoza była poprawna. Nad krajem zalega prąd strumieniowy i front atmosferyczny z opadami deszczu oddzielający obszar chłodnej i ciepłej pogody na południe od jego osi. Front w ciągu kolejnej doby 13/14.09 będzie się stopniowo przesuwał na południe i południowy-wschód kraju, ale jeszcze jutro 14.09 przed jego dodarciem nad Podkarpacie temperatura powinna wzrosnąć do około 26 st. C.

Położenie zachmurzenia związanego z zaleganiem chłodnego frontu atmosferycznego o godz. 14:30, 13 września br.

Pogoda zdjęcie satelitarne

Tymczasem dziś wśród najcieplejszych miast znajduje się nasz redakcyjny Rzeszów, a także Przemyśl, gdzie temperatura przekracza 28 st. C. Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim na Ziemi Lubuskiej temperatura maksymalna oscyluje w okolicach 14 st. C. Kontrast temperatury w Polsce przekracza więc 14 st. C. Nie jest to jednak wartość wyjątkowo duża, bowiem zdarzały się znacznie większe różnice jak np. 28 kwietnia 2017 roku, gdy kontrast przekraczał 20 st. C.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!