| |
Zagrożenie!
Komórki burzowe przyniosą śnieg. Spadnie grad i krupa śnieżna. W tych regionach przejdą burze

Komórki burzowe przyniosą śnieg. Spadnie grad i krupa śnieżna. W tych regionach przejdą burze

Zanim do Polski pod koniec tygodnia wróci ocieplenie, to wcześniej czeka nas aura przejściowa związana z oddziaływaniem dwóch cyklonów. Jeden z nich nazwany Celina, przyniesie miejscami burze, a w ich rejonie spadnie lokalnie także śnieg, krupa śnieżna lub drobny grad. Komórki burzowe pojawią się w wielu regionach kraju, ale będą rozproszone. W ich pobliżu spodziewamy się również silnych porywów wiatru do 50-80 km/h.

Prognoza rozproszonych opadów konwekcyjnych w Polsce o godzinie 14:00, 25 kwietnia 2024

Burze przyniosą śnieg w Polsce, spadnie grad i krupa śnieżna 25 kwietnia 2024

W ciągu najbliższej doby na warunki pogodowe w Polsce wpłynie cyklon Biruta przemieszczający się w rejonie wschodniego pogranicza kraju. Przyniesie miejscami ulewy oraz śnieżyce w rejonach podgórskich, zwłaszcza w Tatrach, Beskidzie Żywieckim, a także w Sudetach. Po jego odsunięciu, nad krajem pozostanie wilgotna i chwiejna masa powietrza, którą jeszcze bardziej pod względem chwiejności termodynamicznej podniesie cyklon Celina. Jego centrum z kolei znajdzie się w czwartek w południe w pobliżu Danii, ale zasięg oddziaływania będzie większy, bo od zachodu sięgnie Polski.

Prognoza chwiejności powietrza w Polsce o godzinie 14:00, 25 kwietnia 2024

Komórki burzowe ze śniegiem, gradem i krupą śnieżną w Polsce, zagrzmi w wielu regionach 25 kwietnia 2024

Podsyłane wilgotne i chwiejne powietrze, w rejonie przejaśnień doprowadzi do ruszenia rozproszonej konwekcji. Powstające chmury kłębiaste będą się przesuwać zgodnie z kierunkiem wirowości cyklonu Celina, czyli z południowego zachodu na północny wschód kraju. Najwięcej tego typu opadów rozwinie się w godzinach popołudniowych i wieczornych, zwłaszcza w północno zachodniej połowie kraju.

Prognoza zasięgu rozproszonych przelotnych opadów z lokalnymi burzami w Polsce o godzinie 17:00, 25 kwietnia 2024

Rozproszone komórki burzowe przyniosą śnieg i grad do 25 kwietnia 2024

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz obejmie regiony zachodnie i północne, od zachodniego i środkowego wybrzeża przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemie Lubuską, Dolny Śląsk, Ziemie Łódzką po Warmię i Mazury. W innych regionach ryzyko burz będzie mniejsze.

Prognoza zasięgu chwiejności termodynamicznej atmosfery w Polsce o godzinie 17:00, 25 kwietnia 2024

Przejdą burze przez Polskę, spadnie śnieg i grad 25 kwietnia 2024 chwiejność CAPE

Sprawdziliśmy prognozy również innych modeli pogodowych. One także potwierdzają możliwość rozwoju rozproszonych zjawisk konwekcyjnych nad Polską w czwartek w ciągu dnia do późnego wieczora. W rejonie komórek burzowych nie tylko zagrzmi, ale miejscami spadnie intensywny deszcz, lokalnie śnieg, drobny grad lub krupa śnieżna. Nasili się również wiatr do 50-80 km/h. Punktowo zjawiska mogą wiec mieć natężenie pierwszego stopnia alertu pogodowego.

Zobacz też: Cyklon sprowadzi ulewy i śnieg. Spadnie 25 litrów wody

Prognoza chwiejności atmosfery CAPE o godzinie 17:00, 25 kwietnia 2024 według modelu WRF

Gdzie będą burze i śnieg w Polsce, opady 25 kwietnia 2024

Kolejnych burz w Polsce spodziewamy się lokalnie w sobotę, głównie na północy i północnym zachodzie kraju. Następnie sięgnie naszego kraju antycyklon ze wschodu i rozpocznie się ocieplenie, z temperaturami powyżej 20-25 st. C., które mają szansę utrzymać się do początku maja.

Sprawdź także: Fala ciepła zablokuje przymrozki. Wiemy, kiedy będzie gorąco w Polsce

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!