| |
Zagrożenie!
Cyklon sprowadzi ulewy i śnieg. Spadnie 25 litrów wody. W tych regionach będą podtopienia i zalania

Cyklon sprowadzi ulewy i śnieg. Spadnie 25 litrów wody. W tych regionach będą podtopienia i zalania

Przed nami kolejne istotne zmiany w pogodzie, tym razem związane z przejściem cyklonu Biruta. W jego rejonie pojawią się ulewy, a lokalnie także opady śniegu. Miejscami spadnie co najmniej 10-25 litrów wody na m2 ziemi. Będą więc możliwe lokalnie podtopienia i zalania. Po odsunięciu opadów warunki pogodowe wreszcie w Polsce zaczną się poprawiać wraz z nadciągającym wzrostem temperatur pod koniec tygodnia.

Prognoza zasięgu ulewy w Polsce o godzinie 14:00, 24 kwietnia 2024

Cyklon Biruta przyniesie ulewy w Polsce 24 kwietnia 2024

Na mapie synoptycznej Europy może dostrzec wtórny cyklon Biruta II, który między środą i czwartkiem znad Bałkanów przemieści się nad Litwę w pobliżu wschodniej granicy Polski. W jego obrębie wystąpią opady deszczu, miejscami także deszczu ze śniegiem i śniegu, zwłaszcza w rejonach podgórskich. Przejściowo spodziewamy się także wzrostu prędkości wiatru, w porywach miejscami do 40-60 km/h.

Prognoza zasięgu położenia cyklonu i zasięgu ulewy w Polsce o godzinie 20:00, 24 kwietnia 2024

Cyklon z ulewami przejdzie przez Polskę będą zalania i podtopienia kwiecień 2024

Strefa opadów związana z omawianym cyklonem, już najbliższej nocy wkroczy nad południowo wschodnią Polskę, zwłaszcza Podkarpacie i Lubelszczyznę, a następnie w ciągu dnia obejmie miejscami pozostałe wschodnie i południowo regiony kraju. Do wieczora opady będą się rozciągać szczególnie, od Podlasia przez centrum po Opolszczyznę.

Prognoza zasięgu ulewy w Polsce o godzinie 02:00, 25 kwietnia 2024

Ulewy spowodują zalania i podtopienia w Polsce spadnie 25 litrów wody, opady 25 kwietnia 2024

W nocy na czwartek, główna strefa opadów będzie się rozciągać z północy na południe Polski przez centrum kraju. W Tatrach i Beskidzie Żywieckim nadal będą występować dodatkowo opady śniegu i zaznaczy się silny nawrót zimowej pogody ze znacznym przyrostem pokrywy śnieżnej.

Zobacz też: Fala ciepła zablokuje przymrozki. Temperatura przekroczy 25 stopni. Wiemy, kiedy będzie gorąco

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 14:00, 25 kwietnia 2024

Ulewy przyniesie cyklon w Polsce, opady 25 kwietnia 2024

W czwartek w ciągu dnia, główna strefa ulewy będzie już z cyklonem poza Polską, ale po jego przejściu nad krajem pozostanie wilgotna i bardziej chwiejna masa powietrza, w której rozwiną się rozproszone opady przelotne, zwłaszcza w zachodniej połowie. Miejscami spadnie nie tylko deszcz, ale także śnieg bądź deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna lub drobny grad. Gdzieniegdzie na tym obszarze kraju wystąpią także burze.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 25 kwietnia 2024

Ulewy i prognoza sumy opadów w Polsce do 25 kwietnia 2024

W całym omawianym okresie, najwięcej opadów do 15-25 litrów wody na m2 ziemi, spadnie miejscami, od Podlasia i Mazur przez częściowo Mazowsze, centrum kraju po Opolszczyznę i Śląsk. Na tym obszarze miejscami będą najbardziej prawdopodobne lokalne zalania i podtopienia z uwagi na spore nasycenie wilgocią gleby, które obecnie przekracza 65-90 procent.

Sprawdź również: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ustąpi ochłodzenie z mrozem w Polsce. Prognoza sięga majówki

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!