Zabłysło halo słoneczne
Jedną z dziedzin meteorologii są zjawiska optyczne zachodzące w atmosferze. Wyjątkowo piękne zjawiska możemy co pewien czas zaobserwować w różnych regionach Ziemi. Dziś 23.02 między godz. 13:45, a 14:10, nasz czytelnik Witold Ochał dostrzegł w rejonie Sędziszowa Małopolskiego bardzo wyraźne halo słoneczne.
Dochodzi do niego wokół tarczy słonecznej (lub księżycowej), gdy powstaje świetlisty okrąg - pierścień, będący efektem załamania się promieni słonecznych na kryształkach lodu znajdujących się w wysokich chmurach pierzastych.
Na zdjęciu satelitarnym widoczne chmury wysokie (cirrus fibratus radiatus) na których powstało halo słoneczne nad Podkarpaciem
Witold dostrzegł również cień, jaki powstał po smudze kondensacyjnej z przelatującego samolotu pasażerskiego.
Co ciekawe, jeśli powiększymy zdjęcie, to w dalszej części smugi kondensacyjnej widać również zaburzenia, przypominające kształtem chromosomy.
Jest to zjawisko normalne wynikające z aerodynamiki, ale dość rzadko widoczne na wysokości przelotowej samolotu pasażerskiego, gdyż musi się nałożyć na to kilka czynników. Mówimy o wystąpieniu niestabilności vortex crov, którą możemy tłumaczyć jako niestabilność wirowa kruka. Zjawisko mogliśmy dostrzec również w zeszłym roku w rejonie Krosna (artykuł).