| |
Zagrożenie!
Zabłysło halo słoneczne

Zabłysło halo słoneczne

Jedną z dziedzin meteorologii są zjawiska optyczne zachodzące w atmosferze. Wyjątkowo piękne zjawiska możemy co pewien czas zaobserwować w różnych regionach Ziemi. Dziś 23.02 między godz. 13:45, a 14:10, nasz czytelnik Witold Ochał dostrzegł w rejonie Sędziszowa Małopolskiego bardzo wyraźne halo słoneczne.

Halo słoneczne na Podkarpaciu 2019

Dochodzi do niego wokół tarczy słonecznej (lub księżycowej), gdy powstaje świetlisty okrąg - pierścień, będący efektem załamania się promieni słonecznych na kryształkach lodu znajdujących się w wysokich chmurach pierzastych.

zjawisko Halo słoneczne

Na zdjęciu satelitarnym widoczne chmury wysokie (cirrus fibratus radiatus) na których powstało halo słoneczne nad Podkarpaciem

Chmury halo słoneczne

Witold dostrzegł również cień, jaki powstał po smudze kondensacyjnej z przelatującego samolotu pasażerskiego.

Smigu halo słoneczne

Co ciekawe, jeśli powiększymy zdjęcie, to w dalszej części smugi kondensacyjnej widać również zaburzenia, przypominające kształtem chromosomy.

Smuga kondensacyjna niestabilność

Jest to zjawisko normalne wynikające z aerodynamiki, ale dość rzadko widoczne na wysokości przelotowej samolotu pasażerskiego, gdyż musi się nałożyć na to kilka czynników. Mówimy o wystąpieniu niestabilności vortex crov, którą możemy tłumaczyć jako niestabilność wirowa kruka. Zjawisko mogliśmy dostrzec również w zeszłym roku w rejonie Krosna (artykuł).


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!