| |
Zagrożenie!
Rzadkie zjawisko w rejonie Krosna

Rzadkie zjawisko w rejonie Krosna

Wczoraj 12.08 po opublikowaniu prognozy długoterminowej, wreszcie znalazłem chwilę aby po południu wybrać się do Rymanowa-Zdroju na krótki odpoczynek. Po drodze na pogodnym niebie widziałem sporo długich smug kondensacyjnych, ale jedna w rejonie Krosna, a precyzyjniej Miejsca Piastowego zwróciła moją uwagę.

Za klasyczną spalinową smugą kondensacyjną, w pewnej odległości od samolotu pojawiły się zaburzenia i przerwy w smudze przypominające kształtem chromosomy.

Smuga kształtem przypominała tę na poniższym zdjęciu. Niestety, nie miałem warunków na zrobienie dobrego zdjęcia z uwagi na prowadzenie samochodu, poza tym zjawisko dość szybko zanikło

Nietypowe smugi kondensacyjne

W jaki sposób powstały?

Jest to zjawisko normalne wynikające z aerodynamiki, ale dość rzadko widoczne na wysokości przelotowej samolotu pasażerskiego, gdyż musi się nałożyć na to kilka czynników (wirowość sama w sobie jest niewidoczna).

Mówimy w tym przypadku o wystąpieniu niestabilności vortex crov, którą możemy tłumaczyć jako niestabilność wirowa kruka. Występuje ona najczęściej za dużymi samolotami np. Boeing 747. Aby zjawisko powstało, smugi kondensacyjne tworzące się za silnikami muszą współdziałać z wirami powstającymi w wyniku przecinania powietrza przez kadłub i skrzydła samolotu. Krótko mówiąc – aerodynamika (para wirujących przeciwnie wirów wywołuje zniekształcenie sinusoidalne) w którą dostaje się smuga będąca efektem spalania paliwa lotniczego. Jest to temat złożony i bardzo ciekawy, dlatego nadal trwają badania nad dokładnym wyjaśnieniem procesu powstawania.

Na koniec dodam, że smugi kondensacyjne związane z niestabilnością wirową kruka nie są zjawiskiem nowym jak twierdzą zwolennicy teorii spiskowych. Przykładem mogą być zdjęcia opublikowane w 1972 roku w Międzynarodowym Atlasie Chmur. Pochodzą one prawdopodobnie z końca lat 60-tych XX wieku.

Nietypowa smuga kondensacyjna vortex

Tymczasem „chemtrailsi” wyjaśniają zjawisko krótko - chemia w zbiornikach się kończy i przerywa :)

Tomasz Pogoda

Redaktor Naczelny

DobraPogoda24

Foto: Wykop


Komentarze
Roman

Wyjaśnienie chemtrailsów rozwala system hahaha

13 sierpień 2018 - 12:01
Odpowiedz