| |
Zagrożenie!
Gigantyczna chmura pyłu uderzy w Europę. Pył z Afryki dotrze również do Polski. Niebo się zmieni

Gigantyczna chmura pyłu uderzy w Europę. Pył z Afryki dotrze również do Polski. Niebo się zmieni

Przed nami pierwszy w tym sezonie poważny incydent z transportem pyłu saharyjskiego do Europy. Na najnowszych danych satelitarnych obserwujemy, jak tumany kurzu, pyłu i drobin piasku zaczynają być unoszone z Sahary na obszarze Maroka i Algierii. Tworząca się chmura pyłu saharyjskiego zostanie następnie skierowana na północ w kierunku Europy. Bardzo duży transport dotrze m.in. do Hiszpanii, Francji, Niemiec, Belgii, Holandii i Dani. Chmura pyłu rozciągnie się również nad Wyspy Brytyjskie, a nawet napłynie nad Skandynawię. Pył saharyjski dotrze również do Polski. Niebo na obszarach pozbawionych zachmurzenia z błękitnego koloru zmieni się na matowy.

Prognozowany zasięg i stężenie pyłu saharyjskiego nad Europą, 15 marca 2022 o godzinie 13:00. Dane: ZAMG

Potężna chmura pyłu saharyjskiego uderzy w Europę, dotrze także do Polski, marzec 2022, dokładna prognoza

Główny sezon na transport pyłu saharyjskiego do Europy ma miejsce przeważnie w kwietniu, ale zdarzają się również wcześniej np. w lutym lub marcu. Sprzyja temu specyficzny układ baryczny. Nad południową lub południowo zachodnią Europą bądź nad północną Afryką musi się pojawić niż generujący silne porywy poziomego wiatru. Wtedy do atmosfery zostają unoszone tony pyłu i drobin piasku saharyjskiego. Następnie prądy powietrza przenoszą pył na setki, a nawet tysiące kilometrów. Nie inaczej będzie w tym przypadku.

Prognoza zasięgu pyłu saharyjskiego i jego stężenia nad Europą, 16 marca 2022, godzina 17:00

Pył saharyjski dotrze do Europy i Polski, 16 marca 2022, prognoza zasięgu pyłu

Pył saharyjski w czasie transportu najczęściej opada wraz z deszczem i śniegiem na glebę o ile trafi na obszar frontowy z opadami. W innym przypadku unosi się o wiele dłużej w atmosferze, ale również w tym przypadku zaczyna wolno opadać. Pył saharyjski po opadnięciu jest widoczny gołym okiem szczególnie po opadach na karoseriach samochodów lub przy wypływie z rynien itp. Nawet w pogodny dzień, gdy teoretycznie powinno być bardzo słonecznie, to niebo często nabiera charakterystycznego zmatowienia w rejonie napływania głównej chmury pyłu. 

Unoszenie pyłu saharyjskiego z rejonu Algierii i Maroka, 14 marca 2022. Dane: sat24

Pył saharyjski w prognozach, zmatowienie nieba, prognoza marzec 2022

Prognozy numeryczne wskazują, że niż znajdujący się w rejonie Hiszpanii przynosi ulewy, wichury, ale również zaciągnie chmurę pyły saharyjskiego do Europy. Główna oś chmury z pyłem saharyjskim przemieści się następnie z Algierii przez Hiszpanię, Francję po Wielką Brytanię, a później nad Holandię, Belgię, Niemcy po Skandynawię. 

Niż niosący ulewy i wichury w Hiszpanii zaciąga do Europy pył saharyjski, 14 marca 2022

Potężny niż i cyklon skieruje chmurę pyłu saharyjskiego do Europy, marzec 2022

W drugiej połowie obecnego tygodnia, zwłaszcza pod jego koniec, gdy silny antycyklon będzie się znajdował nad Polską, to pył saharyjski napłynie również nad nasz kraj z zachodu, gdyż wyż kręcąc się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, będzie zaciągał powietrze z zachodniej Europy.

Stężenie i zasięg pyłu saharyjskiego nad Europą o godzinie 01:00, 17 marca 2022

Pył i piasek saharyjski napłynie nad Europę, prognoza dla Polski, 17 marca 2022

Obecność pyłu saharyjskiego zdradza nie tylko charakterystyczny osad po opadach i zmatowione niebo, ale również bardziej jaskrawe zachody, czy wschody słońca. Bliżej weekendu, będziemy mieć bardziej precyzyjne prognozy stężenia pyłu saharyjskiego nad Polską zwykle zalegającego na wysokości 2-4 km.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!