| |
Zagrożenie!
Potężny antycyklon osiądzie nad Polską. Będzie ogromny wzrost ciśnienia. Czy padnie nowy rekord?

Potężny antycyklon osiądzie nad Polską. Będzie ogromny wzrost ciśnienia. Czy padnie nowy rekord?

Zapowiadaliśmy, że w marcu w Polsce będzie wiele dni ze stabilną i wyżową pogodą, a tym samym z sumą opadów poniżej normy. Najnowsze prognozy długoterminowe nadal ten trend potwierdzają. Mało tego, pod koniec 2 dekady marca nad Polskę dotrze kolejny potężny antycyklon. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują na możliwy wzrost ciśnienia do nawet 1050 hPa. Sprawdźmy, czy padnie nowy rekord ciśnienia w Polsce oraz do kiedy utrzyma się stabilna pogoda.

Potężny antycyklon w prognozach dla Polski. Przewidywane położenie wyżu 19 marca 2022

Potężny antycyklon dotrze do Polski, ciśnienie wzrośnie do 1050 hPa, prognoza ciśnienia 19 marca 2022

Nasze najnowsze prognozy długoterminowe potwierdzają, że nad Polską w kolejnych dniach marca, będzie dominował obszar antycyklonu, aczkolwiek wystąpią również okresy jego przebudowy. Opadów nadal będzie niewiele. Najbliższe wystąpią między 15-16 marca, ale ich obszar i suma ma być ograniczona, choć jeszcze niedawno prognozy wskazywały na wejście płytkiego niżu bardziej w głąb kraju. Aktualne prognozy są już jednak dość precyzyjne i nie przewidują większych ulew i śnieżyc poza górami.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 23 marca 2022. Model ECMWF

Potężny antycyklon nad Polską, brak dużych opadów, mapa opadów do 23 marca 2022

Najnowsza prognoza modelu europejskiego ECMWF przewiduje umiarkowane opady deszczu na południu kraju, a im bliżej rejonów podgórskich również śniegu szczególnie na Podhalu. Większość tych opadów w Polsce wystąpi między wtorkiem i środą 15/16.03. Również amerykański model GFS w omawianym okresie przewiduje zbliżone sumy opadów.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 23 marca 2022. Model GFS

Antycyklon osiądzie nad Polską, ciśnienie wzrośnie do 1050 hPa, mało opadów, mapa opadów do 23 marca 2022

W kolejnych dniach nasz kraj ponownie dostanie się w pełni pod wpływ nowego antycyklonu. Będzie to jeszcze silniejszy wyż z ciśnieniem w centrum do 1050-1051 hPa. Taka wartość ciśnienia nad północną Polską jest prognozowana około 19 marca. Antycyklon obejmie bardzo duży obszar Europy rozciągający się szczególnie od Wysp Brytyjskich przez Polskę po Rosję i Bałkany.

Potężny antycyklon w prognozach. Położenie wyżu nad Polską i Europą, 20 marca 2022

Potężny antycyklon w prognozach dla Polski, mapa ciśnienia 20 marca 2022

Silny wyż przyniesie nam ponownie stabilną pogodę i brak opadów, ale w nocy w czasie rozpogodzeń nadal będą możliwe ujemne temperatury. Marzec więc zgodnie z zapowiedziami przynosi bardzo częsty mróz w nocy i to się szybko na znacznym obszarze Polski nie zmieni. Stabilna pogoda z obecnością kolejnego silnego wyżu utrzyma się w naszym kraju co najmniej do 22 marca, a może i dłużej.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, do 21 marca 2022

Suchy marzec 2022 w Polsce, to przez Antycyklon, prognoza opadów

Jeśli w 3 dekadzie marca nie zajdą istotne zmiany w pogodzie, to tegoroczny marzec zapisze się w Polsce, jako faktycznie suchy miesiąc. Wracając jednak do czekającego nas wzrostu ciśnienia do około 1050 hPa, będzie to wyjątkowo wysokie ciśnienie i jedno z najwyższych w ostatnich latach w Polsce, ale nie zostanie pobity krajowy rekord ciśnienia. Przypomnijmy, rekord ciśnienia w powojennej Polsce wynosi 1054,4 hPa, a absolutny historyczny rekord kraju wynosi około 1065 hPa +/- 0.5 hPa.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!