| |
Zagrożenie!
Ulewy i wichury w prognozach. Możliwe lokalne powodzie błyskawiczne. To przez antycyklon nad Polską

Ulewy i wichury w prognozach. Możliwe lokalne powodzie błyskawiczne. To przez antycyklon nad Polską

Najbliższe dni w Polsce miną nam pod znakiem stabilnej pogody związanej z obecnością antycyklonu, czyli obszaru wyżowego. Wyż ten będzie blokował przemieszczanie stref frontowych z opadami, burzami i wichurami z zachodniej i południowo zachodniej Europy do Polski. Blokada wyżowa spowoduje, że odcięty niż przemieszczający się w rejonie Francji i Hiszpanii przyniesie potężne ulewy. Miejscami sumy opadów przekroczą 100-360 mm wody na m2 ziemi w zaledwie 2-3 dni. To nietypowa sytuacja o tej porze roku w basenie Morza Śródziemnego, gdyż ryzyko powodzi błyskawicznej najczęściej pojawia się tam w okresie jesiennym.

Prognozowane ulewy w Hiszpanii i południowej Francji. Odcięty niż blokowany przez antycyklon spowoduje ryzyko lokalnych powodzi błyskawicznych. Prognozowana suma opadów do 15 marca 2022

Antycyklon nad Polską zablokuje niże, ulewy we Francji i Hiszpanii, możliwa powódź błyskawiczna, prognoza opadów do 16 marca 2022

W najbliższych dniach najwięcej opadów jest prognozowanych na południu Hiszpanii w rejonie Sewilli, gdzie ma spaść ponad 100 mm wody na metr kwadratowy ziemi. O wiele większe ulewy są prognozowane na południu Francji, zwłaszcza w departamencie Herault i Aude w regionie Oksytania. Stosowne ostrzeżenia zostały wydane przez francuskich meteorologów również dla sąsiednich departamentów. W rejonie ulewnych opadów deszczu we Francji prognozowane są również wichury, miejscami z wiatrem osiągającym lub przekraczającym 100 km/h. Wiatr o tej prędkości do 15 marca zostanie również zanotowany miejscami w Hiszpanii.

Prognozowane ulewy nad Francją. Przewidywana suma opadów, do 14 marca 2022

Antycyklon zablokuje niż, potężne ulewy w prognozach, mapa opadów do 15 marca 2022

Na obszarach równinnych Francji oczekuje się sumy opadów na ogół do 40-60 mm, z możliwymi lokalnymi szczytami do 100-120 mm na zachód od Herault. Najgorsza sytuacja ma być nad Górną Langwedocją i na południe od Sewennów. W tej części Francji akumulacja opadów w ciągu 2-3 dni ma sięgnąć 300-360 mm. Z kolei powyżej wysokości 1000 m n.p.m. ma padać również śnieg - przewiduje Meteo France.

Prognozowane położenie odciętego niżu i zasięgu antycyklonu nad Europą, 14 marca 2022

Ulewy i powodzie w prognozach, to przez antycyklon nad Polską, mapa ciśnienia w Europie, 12 marca 2022

Przyczyną takiej sytuacji ma być odcięty niż, jaki się znajdzie w rejonie Francji i Hiszpanii. Ośrodek ten z uwagi na blokadę wyżową z silnym antycyklonem nad Polską i środkową Europą nie będzie mieć możliwości znacznego przesunięcia, dlatego musi się stopniowo wypełnić. W tym czasie przyniesie ulewne opady deszczu, w rejonach podgórskich Francji i Hiszpanii również śniegu.

Prognozowana suma opadów w Europie, do 15 marca 2022. Model ICON

Ulewy i ryzyko powodzi w Europie, marzec 2022

Ulewne opady w omawianym okresie potwierdza również niemiecki model ICON, który także przewiduje ryzyko dużej sumy opadów w południowej Francji i częściowo Hiszpanii.

Prognozowana suma opadów w Europie, do 17 marca 2022

Ulewne deszcze, prognoza opadów do 16 marca 2022 w Europie

Opady w czasie przebudowy pola wyżowego nad wschodnią i środkową Europą dotrą również do Polski około 15-16 marca, ale nie jest pewne, że obejmą cały kraj.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!