| |
Zagrożenie!
Olbrzymia burza piaskowa w Chinach rozciąga na obszarze ponad 3 tysięcy kilometrów. Spowodowała gigantyczne zanieczyszczenie powietrza, skończyła się skala na urządzeniach pomiarowych

Olbrzymia burza piaskowa w Chinach rozciąga na obszarze ponad 3 tysięcy kilometrów. Spowodowała gigantyczne zanieczyszczenie powietrza, skończyła się skala na urządzeniach pomiarowych

Mieszkańcy Chin zmagają się dziś 15 marca 2021 ze skutkami gigantycznej burzy piaskowej i pyłowej. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że chmura pyłu i piasku rozciąga się na odległość ponad 3 tysięcy kilometrów. Silny wiatr wzniecił i uniósł na pustyni Gobi tony piasku i zgodnie z jego kierunkiem, zaczął transportować chmurę piasku na wschód Chin. Burza piaskowa dotarła do Pekinu, zanieczyściła powietrze i ograniczyła widzialność również w takich miastach, jak Taiyuan, Tianjin, Shenyang po rejon Harbin. Chińscy meteorolodzy twierdzą, że to największa burza piaskowa w Pekinie od 10 lat.

Burza piaskowa w Chinach rozciąga się na obszarze ponad 3 tysięcy kilometrów. Foto: NASA, 15 marca 2021

Burza piaskowa w Chinach, gigantyczne zanieczyszczenie powietrza, zdjęcia satelitarne, 15 marca 2021

Na zdjęciach satelitarnych pył i piasek doskonale widać w postaci charakterystycznego szaro - brązowego zmętnienia. 

Burza piaskowa - pyłowa w Chinach. Zdjęcie satelitarne w dużej rozdzielczości. Dane: NASA, 15 marca 2021

Gigantyczna burza piaskowa w Chinach, chmura pyłu rozciąga się na odległość 3 tysięcy kilometrów

Burza piaskowa z pyłem spowodowała gigantyczny wzrost zanieczyszczenia powietrza. W niektórych dzielnicach Chin o ponad 160 razy został przekroczony dopuszczalny limit pyłów zawieszonych. Na wielu wskaźnikach widać wartość 999 Uq/m3 dla pyłu zawieszonego PM10. To oznacza, że w rzeczywistości zanieczyszczenie powietrza jest znacznie większe i przekracza skalę.

Gigantyczne zanieczyszczenie powietrza w Chinach, 15 marca 2021. Dane: Aqicn

Burza piaskowa i pyłowa w Chinach, gigantyczne zanieczyszczenie powietrza

Według agencji Global Times, zanieczyszczenie PM10 w sześciu centralnych dzielnicach Chin osiągnęło „ponad 8100 mikrogramów na metr sześcienny”. Przypomnijmy, WHO uznaje za bezpieczny poziom do 50 mikrogramów dla PM10.

Wcześniej burza piaskowa spowodowała olbrzymie problemy w Mongolii. Media informują o śmierci 6 osób i dziesiątkach osób zaginionych. W zeszłym roku również w Chinach powstała burza piaskowa, ale była mniejsza i objęła ponad 1800 km. O tym, że zamiecie pyłowe powodują bardzo duże zanieczyszczenie powietrza, mogliśmy się przekonać również w Polsce m.in. w kwietniu 2019 roku.

DobraPogoda24, Global Times, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!