| |
Zagrożenie!
Pogoda. Gigantyczna burza piaskowa w Chinach rozciąga się na odległość 1800 km

Pogoda. Gigantyczna burza piaskowa w Chinach rozciąga się na odległość 1800 km

W Chinach w regionie Sinciang znajduje się piaszczysta pustynia Takla Makan. Jest ona otoczona przez wysokie pasma górskie przekraczające 7 tys. m n.p.m. Pod względem wielkości spośród piaszczystych pustyń zajmuje 2 miejsce na Ziemi. Z uwagi na kontynentalny i suchy klimat jest to najmniej zaludniony region Chin, mimo, że zajmuje obszar aż 1/6 kraju.

Gigantyczna burza piaskowa na pustyni Takla Makan w Chinach rozciąga się na dystansie 1800 km. Foto: NASA, 11 kwietnia 2020 roku

Gigantyczna burza piaskowa w Chinach. Pustynia Takla Makan

W ciągu roku w wyniku silnego wiatru dochodzi do wzniecenia burz piaskowych. Ich rozmiar i zasięg jest imponujący do tego stopnia, że z łatwością ten proces można dostrzec na zdjęciach satelitarnych.

Wzniecenie olbrzymiej burzy piaskowej w Chinach na pustyni Takla Makan, między 9, a 11 kwietnia 2020 roku. Foto: NASA

Olbrzymia Burza piaskowa w Chinach. Pustynia Takla Makan

Z danych satelitarnych NASA wynika, że jeszcze 9 kwietnia pogoda była stabilna. Silny wiatr zerwał się 10 kwietnia i wzniecił gigantyczną burzę piaskową. Na dzisiejszym 11.04 zdjęciu satelitarnym widać, że tumany piasku i pyłu rozciągają się w powietrzu na dystansie 1800 km. Można to porównać do odległości dzielącej Warszawę i Dublin w Irlandii.

DobraPogoda24, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!