Zabłysły filary i słupy świetlne w Polsce. Zjawisko występuje w czasie siarczystego mrozu
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, do Polski w minionych dniach napłynęła niezwykle zimna masa powietrza arktyczno-kontynentalnego. W powietrzu tym znajdują się miliony sześciokątnych kryształków lodu. Przy pogodnym niebie, czasami w towarzystwie zachmurzenia Cirrostratus, siarczystym mrozie i źródle światła, jakim są lampy uliczne, możemy zaobserwować ciekawe zjawiska optyczne, takie jak filary, nazywane słupami świetlnymi. Jeden z przykładów pochodzi z nocy 17/18 stycznia 2021. Otrzymaliśmy zdjęcia zjawiska z okolic Białegostoku na Podlasiu. - Zostały wykonane przy temperaturze około -21 st. C. - informuje Kamil Rogowski z profilu Oczami Natury.
Słupy świetlne / filary zabłysły w Polsce. Białystok, 17 stycznia 2021
Słupy świetlne, nazywane również filarami, powstają gdy promienie światła padają na miliony sześciokątnych, unoszących się kryształków lodu w powietrzu. Gdy promienie światła odbijają się od nich, powstaje słup rozciągający się w górę od głównego źródła światła.
Słupy świetlne / filary widoczne nad Białymstokiem, 17 stycznia 2021
Słupy świetlne mogą mieć różne kolory, różnią się także wysokością. Barwa filarów zależy od oświetlenia ulicznego.
Słupy świetlne nad Białymstokiem, 17 stycznia 2021
Słupy świetlne nad Białymstokiem, 17 stycznia 2021
W jaki sposób powstają słupy świetlne?
Zjawisko wyjaśnia poniższa ilustracja. Autor: Les Cowley
Zdjęcia autorstwa Kamila Rogowskiego, zostały wykonane we wschodniej części Białegostoku o godzinie 22:30. Zjawisko było widoczne nad północnym i wschodnim horyzontem.
Wcześniejsze słupy świetlne obserwowaliśmy m.in. w Sędziszowie Małopolskim na Podkarpaciu, a także licznie wystąpiły w USA.
Najbliższa noc 18/19 stycznia 2021 we wschodnich województwach Polski również zapowiada się z siarczystym mrozem. Temperatura w rejonie rozpogodzeń może spaść poniżej -20 st. C. Miejscami będą warunki do wystąpienia zjawiska słupów świetlnych.
DobraPogoda24, FB Oczami Natury