| |
Zagrożenie!
Słupy świetlne w czasie silnego mrozu

Słupy świetlne w czasie silnego mrozu

Od kilku dni nad Polskę z dalekiej północy napływa bardzo zimna masa powietrza. Zawiera ona miliony sześciokątnych kryształków lodu, które w połączeniu ze światłem tworzą piękne zjawiska optyczne.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza. 26 lutego 2018 roku

Trajektoria wsteczna masy powietrza mróz luty 2018

W czasie silnego mrozu dość często możemy obserwować słupy słoneczne, a także słupy świetlne. Główną różnicą między nimi jest źródło światła. W tym drugim przypadku światło emitują lampy uliczne.

Słupy świetlne w Sędziszowie Małopolskim. Foto: Małgorzata Bukiewicz

Słupy świetlne mróz Podkarpacie

Zjawisko słupów świetlnych udało się złapać naszej czytelniczce w minioną niedzielę 25.02, w Sędziszowie Małopolskim i okolicach.

Przypomnijmy, słup świetlny powstaje gdy promienie światła padają na miliony sześciokątnych, dryfujących kryształków lodu w powietrzu. Następnie promienie odbijają się od nich i tworzą słup, rozciągający się w górę od głównego źródła światła. Nocne słupy świetlne mogą przybierać różne kolory oraz powiększać lub zmniejszać swoją wysokość, unosząc się w mroźnym powietrzu. Ich barwa zależy od zastosowanej technologii w oświetleniu ulicznym o czym można się przekonać w naszym wcześniejszym artykule


Komentarze
Lucas wawa

Piękne efekty - ten i poprzednio opisywane również. Dobrze, że także o takich aspektach związanych z silnym mrozem (+ ew. także śniegiem/lodem) się pisze - tak w ramach rekompensaty za problemy z nimi związane.

27 luty 2018 - 10:50
Odpowiedz