| |
Zagrożenie!
Fatalne prognozy opadów. Tak źle w Polsce w maju nie było od kilku lat. Będą ulewy?

Fatalne prognozy opadów. Tak źle w Polsce w maju nie było od kilku lat. Będą ulewy?

Zwykle ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny, jakim jest maj upływa w Polsce pod znakiem częstej zmiennej pogody. Przechodzące ulewy i powszechne burze, to cechy charakterystyczne pogody w maju. Jest to jeden z trzech najbardziej mokrych miesięcy w Polsce w ciągu całego roku. W tym roku do tej pory jest inaczej, bo opady występują rzadko, a burze przynoszą krótkotrwałe i bardzo rozproszone lokalne ulewy, dlatego coraz częściej pytacie kiedy spadnie deszcz. W skali kraju maj jest aktualnie suchy i wszystko wskazuje na to, że sytuacja nadal się nie zmieni. Prognozy opadów dla Polski na pozostałe dni maja są fatalne.

Prognozowane średnie ciśnienie w Europie do 21 maja 2022. Polska w tym czasie najczęściej będzie się znajdować w polu podwyższonego ciśnienia

Fatalne prognozy opadów dla Polski, pozostałe dni maja 2022 z małym ryzykiem ulewy

Taki rozkład baryczny oznacza, że w Polsce nadal będą przeważać dni z rzadkimi opadami deszczu i częstymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Czasami przejdzie front atmosferyczny, lokalnie z burzami, jednak ulewnych opadów deszczu związanych z cyklonami w skali co najmniej kilku województw nadal nie będzie. Co najwyżej lokalnie nieco mocniej popada w rejonie burzy. Takie opady nie poprawią jednak sytuacji na polach uprawnych. Wygląda na to, że nasza pogoda długoterminowa na maj może się sprawdzić. Zapowiadaliśmy w niej sumy opadów na ogół poniżej normy, tylko miejscami w normie lub lokalnie powyżej w przypadku wystąpienia stacjonarnej burzy. W poprzednich kilku latach, maje w Polsce były miesiącami przeważnie z sumą opadów powyżej normy, miejscami w normie. Ostatnim wyraźnym suchym majem w Polsce był ten z 2018 roku.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie do 18 maja 2022

Fatalne prognozy opadów na maj 2022, prognoza anomalii opadów do 18 maja 2022

Front chłodny, jaki przejdzie przez Polskę 12 maja nie przyniesie istotnych opadów. Wystąpią one miejscami i nie wpłyną na poprawę sytuacji. Mimo, że co jakiś czas pojawią się nad Polską w pozostałych dniach maja nowe fronty atmosferyczne, to będą one dość szybko przechodzić nad krajem, a przez to nie można liczyć duże skumulowanie opadów. Między tymi rzadkimi strefami, będą przeważać dni z pogodą raczej wyżową.

Fatalna prognoza opadów dla Polski. Wstępnie prognozowana suma opadów do 27 maja 2022

Złe prognozy opadów dla Polski, prognoza opadów do 27 maja 2022

Powyższa wstępna prognoza opadów amerykańskiego modelu GFS jest wręcz fatalna dla Polski. Z uwagi na odległy termin prognozy, ostateczna suma opadów może być nieco inna, ale trend pogodowy jest wyraźny. Prognozę tę potwierdza również model sezonowy CFSv2.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres 19-25 maja 2022

Kiedy spadnie deszcz, prognoza opadów w Polsce do 25 maja 2022

Nieco więcej opadów przewiduje model europejski ECMWF, ale również bez rewelacji. Sumy opadów mają być na ogół poniżej normy wieloletniej.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 21 maja 2022. Model ECMWF

Prognoza opadów deszczu w Polsce, kiedy popada, mapa opadów do 21 maja 2022

Najnowsza norma klimatyczna dla maja obliczona na podstawie danych z lat 1991-2020 wskazuje na sumę opadów w Warszawie 55,5 mm, w Rzeszowie 79,3 mm (do 11 maja spadło 0,8 mm), a w Łodzi 60,9 mm. Miejmy nadzieję, że prognozy opadów mimo wszystko ulegną poprawie i będzie padać częściej, bo deszcz jest bardzo potrzebny w sezonie wegetacji. Prognozy monitorujemy, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Vampirka

Dla mnie to dobre wiadomości, na deszcz nie czekam. W kwietniu lało i było zimno :/ w końcu dobra pogoda. Słonecznie, ciepło, można się poopalać.

12 maj 2022 - 15:08
Odpowiedz