| |
Zagrożenie!
Front chłodny uderzy w Polskę. Będą wichury i burze z gradem. Pogoda może być niebezpieczna

Front chłodny uderzy w Polskę. Będą wichury i burze z gradem. Pogoda może być niebezpieczna

Nad północną Polską znajduje się aktualnie pofalowany front atmosferyczny, który oddziela ciepłe powietrze na południu i chłodne na północy. Front zacznie się uaktywniać szczególnie w nocy 11/12 maja na dzielnicami północnymi kraju, a w czwartek 12 maja w ciągu dnia powędruje na południowy wschód przynosząc miejscami wichury, przelotne opady deszczu i lokalne burze z gradem. Załamanie pogody będzie krótkotrwałe, ale miejscami dynamiczne. Lokalnie pogoda może być niebezpieczna. Głównym zagrożeniem będzie wiatr w czasie przejścia frontu i wymiany masy powietrza.

Prognozowany zasięg spychanego chwiejnego powietrza nad Polską, godzina 14:00, 12 maja 2022

Front chłodny uderzy w Polskę, będą wichury i burze z gradem, 12 maja 2022

Front przynosi dziś miejscami na północy Polski słabe opady deszczu, ale z tendencją do zanikania. Ponownie front zafaluje i uaktywni się w nocy, zwłaszcza od Pomorza Zachodniego po Podlasie. Na tym obszarze ponownie miejscami pojawią się przelotne opady deszczu, a lokalnie mogą wystąpić również burze zgodnie z naszą prognozą burz. Jutro 12.05 w ciągu dnia front chłodny, będzie dość szybko przemieszczać się z północy na wschód i południowy wschód kraju.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 15:00, 12 maja 2022

Pogoda może być niebezpieczna, pojawią się wichury, burze z gradem i zamiecie pyłowe, 12 maja 2022

Front będzie wypychał ciepłe powietrze z Polski poza granice kraju. Przed frontem, będzie jeszcze gorąco na wschodzie i południowym wschodzie, a za frontem powietrze będzie już wyraźnie chłodniejsze. Głównym zagrożeniem w czasie przejścia frontu i zarazem wymiany masy powietrza ma być wiatr, który miejscami, zwłaszcza w centrum, na wschodzie, północy i południowym wschodzie Polski może w porywach osiągnąć do około 60-85 km/h.

Wichury w Polsce, prognozowane porywy wiatru do godziny 14:00, 12 maja 2022

Wichury w Polsce, mapa wiatru 12 maja 2022

Dla porównania poniżej prezentujemy wyliczenia modelu ICM UM z dużą rozdzielczością. Według niego, wiatr w czasie przejścia frontu najsilniej powieje w centrum, na wschodzie oraz na północy Polski.

Wichury w Polsce. Prognozowane porywy wiatru do godziny 14:00

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 12 maja 2022

W regionach w których utrzymuje się niedobór opadów, a uprawy są słabo związane z glebą mogą się pojawić również zamiecie pyłowe. Pamiętajmy, że w Polsce wiatr powyżej 70 km/h już może powodować szkody. Od tej wartości synoptycy wydają pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Z uwagi na to, że front będzie dość szybko przemieszczać się nad Polską, to nie spodziewamy się dużych sum opadów. Ze względu na konwekcyjny charakter opadów tylko miejscami sumy opadów mogą być nieznacznie większe lub mniejsze, ale bez znacznego odchylenia względem prognozy. Zalecamy aby burze i opady śledzić w tym czasie bezpośrednio na danych radaru pogodowego.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 12 maja 2022

Front chłodny przejdzie przez Polskę, będą wichury i burze z gradem, 12 maja 2022

Burze najbliższej nocy mogą się pojawić lokalnie głównie na północy Polski, a w czwartek w ciągu dnia rozproszona strefa przelotnych opadów na froncie chłodnym będzie dość szybko wędrować na południowy wschód. Aktualne prognozy wskazują na ryzyko burz, głównie na południowym wschodzie kraju, zwłaszcza na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej oraz w Małopolsce. Wygląda jednak na to, że główne uderzenie burz nastąpi nad Białorusią i Ukrainą. W Polsce wystąpią tylko miejscami rozproszone burze, lokalnie z gradem. Będziemy to jeszcze weryfikować w najnowszej codziennej prognozie na dany dzień.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!