| |
Zagrożenie!
Duża farma wiatrowa powstanie w województwie łódzkim. Wiatraki dostarczą prąd dla 35 tysięcy gospodarstw

Duża farma wiatrowa powstanie w województwie łódzkim. Wiatraki dostarczą prąd dla 35 tysięcy gospodarstw

Ambitna polityka klimatyczna narzucona przez UE zmusi Polskę w kolejnych latach do szukania możliwości redukcji emisji CO2. Na początku lutego 2021 Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Dokument zawiera strategię Polski w zakresie transformacji energetycznej, tworząc oś dla programowania środków unijnych związanych z sektorem energii. W rezultacie będziemy dążyć do zeroemisyjnego systemu energetycznego zakładającego zmniejszenie emisyjności sektora energetycznego poprzez wdrożenie energetyki jądrowej i energetyki wiatrowej na morzu oraz zwiększenie roli energetyki rozproszonej i obywatelskiej w tym fotowoltaiki. Niepokoi fakt, że w uchwale przewiduje się także przejściowe stosowanie technologii energetycznych opartych na paliwach gazowych, a te są sprzeczne z polityką klimatyczną, bo ze spalania gazu emitowane są duże ilości CO2.

W Polsce powstaną kolejne farmy wiatrowe. Zapowiedziano postawienie wiatraków w województwie łódzkim

Farma wiatrowa powstanie w województwie łódzkim, będzie produkować prąd dla 35 tysięcy gospodarstw, inwestycja Tauron, luty 2021

Budowę jednej z nich w województwie łódzkim zapowiedział Tauron. Farma wiatrowa o mocy 30 MW powstanie w gminach Moszczenica i Wolbórz. W przyszłym 2022 roku wiatraki mają zacząć produkować prąd.

Przypomnijmy, Tauron w grudniu 2020 roku kupił projekt farmy wiatrowej Piotrków. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składać się będzie 15 turbin wiatrowych - każda o mocy 2 MW. Wiatraki mają wyprodukować 90 gigawatogodzin rocznie. To pozwoli na zasilenie energią elektryczną około 35 tysięcy gospodarstw domowych. Do tej pory Tauron posiada 9 farm. Łącznie pracuje 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380 megawatów.

To nie jedyna nowa inwestycja Tauronu w farmy wiatrowe. Wcześniej zapowiedziano powstanie dużej farmy wiatrowej na Bałtyku. Firma chce, aby do 2030 roku w miksie energetycznym 65% energii pochodziło ze źródeł zeroemisyjnych.

DobraPogoda24, Tauron


Komentarze
Pawel

Sprawnosc na ladzie 25 procent czyli rocznie 60 GW a nie 90.

21 luty 2021 - 11:55
Odpowiedz