| |
Zagrożenie!
Tauron stawia na farmy wiatrowe na Bałtyku. Do 2030 roku w miksie energetycznym 65% energii ma pochodzić ze źródeł zeroemisyjnych

Tauron stawia na farmy wiatrowe na Bałtyku. Do 2030 roku w miksie energetycznym 65% energii ma pochodzić ze źródeł zeroemisyjnych

Polska w najbliższych latach musi znacznie zredukować emisję CO2, co ma związek z zapowiedzią UE prowadzącą bardzo ambitną politykę klimatyczną. Wytwarzanie energii elektrycznej musi być coraz bardziej nastawione na źródła odnawialne, zeroemisyjne. Przykładem może być Tauron, który poinformował o podpisaniu umowy o współpracy ze spółką OW Offshore, należącą do EDP Renovaveis i Engie. Umowa zakłada budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Obie spółki mają doświadczenie w realizacji takich projektów. Tauron obecnie posiada projekty farm wiatrowych na Bałtyku, nadal jednak trwa etap złożenia wniosków o pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp.

Na Bałtyku powstaną farmy wiatrowe produkujące energię elektryczną

Tauron stawia na farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim

- Bałtyk ze względu na wietrzność i głębokość uważany jest za jeden z najbardziej perspektywicznych akwenów dla rozwoju energetyki morskiej w Europie, a energetyka wiatrowa na morzu stanowi istotny element polskiej i europejskiej strategii transformacji sektora energetycznego - przekonuje Prezes Tauron Polskiej Energii Wojciech Ignacok.

Projekt Zielony Zwrot TAURONA realizowany od czerwca 2019 roku, przewiduje zwiększenie do 65% udziału źródeł zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Grupy w perspektywie 2030 roku. Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zastąpienie wyeksploatowanych źródeł konwencjonalnych nowoczesnymi, pozwolą na obniżenie emisyjności Grupy, w perspektywie 2025 r., o ponad 20 procent, a w perspektywie 2030 r. o ponad 50 procent.

Do 2025 roku TAURON zamierza mieć ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie. TAURON aktualnie dysponuje dziewięcioma farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze TAURON realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami, do 2025 roku Grupa chce zainwestować w farmy słoneczne o mocy 300 MW.

DobraPogoda24, TAURON


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!