| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał będzie nieznośny. Odechce nam się piekielnego lata

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał będzie nieznośny. Odechce nam się piekielnego lata

Po chłodniejszym początku lipca, nastąpi szybkie i silne ocieplenie z falą upałów. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni przewiduje trwalsze dotarcie ciepłej masy powietrza niosącej niemal codziennie upał w wielu regionach Polski. Nocą również będzie ciężko wytrzymać w nagrzanych budynkach, zwłaszcza, że będziemy mieć noce tropikalne. Najwięcej dni z upałem będzie w południowo wschodniej połowie kraju.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 22 lipca 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, długa fala upałów w Polsce w lipcu 2024

Trwający weekend przyniósł do Polski powrót upałów z temperaturą powyżej 32 st. C., choć obecnie został odsunięty na wschód przez front chłodny, to w nowym tygodniu od wtorku ponownie zacznie się robić gorąco i upalnie na znacznym obszarze kraju. Będą dni, gdy temperatura w cieniu sięgnie około 30-36 st. C., co oznacza, że w słońcu, przy gruncie oraz w centrum miast będzie dużo więcej i nie będzie przesadą mówienie o piekielnym żarze. Ochłody będziemy szukać nad morzem bo tam wzrost temperatury przez cały okres fali upałów w Polsce będzie najmniejszy i często upał może nie dotrzeć nad krańce północne kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w nowym tygodniu do 13 lipca 2024

Pogoda długoterminowa, anomalia temperatury w Polsce i Europie, upalny tydzień do 13 lipca 2024

Prognozowany układ baryczny z rozkładem i zasięgiem adwekcji ciepłego powietrza do Polski sprawi, że będziemy mieć wyraźny podział na zdecydowanie cieplejsze regiony wschodnie, południowe i południowo wschodnie kraju oraz nieco chłodniejsze północne i północno zachodnie. Na ogół gorące i upalne lato najczęściej będzie uciążliwe w południowo wschodniej połowie Polski, gdzie dni z upałem w perspektywie kolejnych wielu dni będzie najwięcej, dlatego widnieje na tym obszarze w prognozach największe odchylenie spodziewanej anomalii temperatury. Jeśli nie lubicie upałów, to pobyt nad morzem będzie dobrym pomysłem bo tam faktycznie temperatury będą najczęściej najniższe, choć nie bardzo niskie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres tygodnia do 13 lipca 2024

Pogoda długoterminowa, anomalia ciśnienia w Polsce i Europie do 13 lipca 2024

W kolejnych dniach lipca Polska będzie się znajdować w obszarze pomiędzy antycyklonem znad wschodniej Europy oraz wpływem pola niżowego z płytkimi niżami znad południowych i zachodnich regionów kontynentu. Przy takiej sytuacji możemy oczekiwać wielu gorących i upalnych dni lata, a miejscami przerywanych przez silne i gwałtowne burze z nawałnicami. Z uwagi na to, że dzielnice zachodnie i północno zachodnie będą bliżej obszaru niższego ciśnienia, to w tych regionach będzie również nieco chłodniej. W nowym tygodniu opady i burze są prognozowane w poniedziałek miejscami na południowym wschodzie kraju, ponadto około 10 lipca na zachodzie, a między 11-14 lipca w różnych regionach.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 22 lipca 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 22 lipca 2024

Zakres prognozowanych bardzo letnich temperatur potwierdzają szczególnie w południowo wschodniej połowie Polski wiązki długoterminowe. Warto zwrócić uwagę na dane kontrolnej niebieskiej wiązki, jak również czarnej średniej oraz zielonej operacyjnej. To najważniejsze dane wskazujące w tym przypadku trend pogodowy pod względem opadów i temperatur. Lato stanie się okresami nieznośne, bo będzie nie tylko gorące i upalne, ale również wilgotne przy wymianie mas powietrza. Krótko mówiąc - będzie okresami parno i duszno.

Sprawdź też: Oberwanie chmury przyniosą niże. W ulewach spadnie 140 litrów wody. Powodzie błyskawiczne zaleją domy

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 22 lipca 2024

Do tej pory w tym roku w Polsce notowaliśmy już 7 dni z upałem, czyli temperaturą osiągającą lub przekraczającą 30 st. C. Przykładem jest Rzeszów, gdzie nadchodząca fala upałów znacznie wyśrubuje liczbę takich dni. Wygląda więc na to, że sprawdzą się prognozy sezonowe na lipiec w których zapowiadaliśmy wiele dni gorącego i upalnego lata. Najnowsze prognozy wskazują, że w połowie lipca średnia temperatura w ujęciu całego kraju, liczona od początku miesiąca ma być o około 2,4 st. C. powyżej normy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!