| |
Zagrożenie!
Fala ciepła przyniesie historyczny rekord temperatury w Polsce. Nastąpi zmiana po 34 latach

Fala ciepła przyniesie historyczny rekord temperatury w Polsce. Nastąpi zmiana po 34 latach

Zamiast zimy z mrozem i śniegiem, to luty 2024 zapamiętamy jako najcieplejszy w historii pomiarów temperatury w Polsce. Warunki pogodowe częściej przypominały ciepły marzec, a nawet okresami kwiecień. Nie ma już wątpliwości, że padnie rekord lutego po 34 latach i w tym roku zapisze się jako ekstremalnie ciepły. Anomalia temperatury względem normy będzie o około 5,9-6 st. C. wyższa.

Rekordowo ciepły luty 2024 w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury za cały miesiąc. Wizualizacja: meteomodel

Rekordowo ciepły luty 2024 w Polsce, padł rekord temperatury sprzed 34 lat

Od razu uprzedzamy przed głosami, które powiedzą jak to? Przecież wcześniej bywały lata, gdy było cieplej? Jeszcze raz zaznaczamy, że nie chodzi o pojedyncze dni z ekstremami temperatur maksymalnych. To, że zdarzały się takie dni, nie oznacza, że zawsze przekładamy się w istotny sposób na średnią temperaturę w całym miesiącu. W tym przypadku mówimy o nadzwyczaj wysokich temperaturach dobowych utrzymujących się w naszym kraju przez cały miesiąc. Z tego powodu jednoznacznie wynika fakt, że jesteśmy właśnie świadkami najcieplejszego lutego w Polsce od 34 lat, a w zasadzie od początku całej historii pomiarów przekraczających 240 lat.

Ekstremalnie ciepły luty 2024 w Polsce. Anomalia temperatury notowana w najcieplejszym dniu od początku roku

Fala ciepła przynosi rekordowo ciepły luty 2024 w Polsce, padł rekord średniej temperatury z 1990 roku

Mimo, że miesiąc jeszcze się nie skończył, to jest już pewne, że zostanie pobity rekord z 1990 roku, gdy anomalia temperatury była w skali kraju o 5,6 st. C. powyżej normy. W tym roku zbliży się do około 6 st. C. Mamy więc spektakularne pobicie rekordu bez żadnych wątpliwości. Do tej pory w Polsce w tym roku najwyższą temperaturę 19,3 st. C. zanotowano w miniony wtorek w Cieszynie. Krajowy rekord temperatury maksymalnej dla lutego wynosi 22,1 st. C. i pochodzi z Makowa Podhalańskiego z 2021 roku. Zaznaczamy jednak jeszcze raz, że nie o rekord dziennej temperatury maksymalnej tu chodzi, a o rekord średniej temperatury dla całego miesiąca w Polsce. Taka wartość zdecydowanie lepiej określa odczucie termiczne, jakie możemy określić i zapamiętać w tym miesiącu.

Przeczytaj również: Ogromna chmura pyłu napłynie nad Polskę. Spadnie brudny deszcz. Znamy przyczynę zjawiska

Ostatnie dni lutego nieco zmniejszą obszar wysokich temperatur za sprawą  frontu do dzielnic południowych i południowo wschodnich, ale początek marca ponownie zapowiada się bardzo wiosenny w wielu regionach kraju. Jest szansa na osiągnięcie progu 20 st. C., który określa dzień uznawany za ciepły w Polsce.

Prognozowana temperatura w Polsce, 29 lutego 2024

Rekordowo ciepły luty 2024 w Polsce, nowy rekord temperatury

O tym z jak silnym ociepleniem w lutym mamy do czynienia, niech świadczą wartości temperatur uznawanych w tym miesiącu za normy, które wahają się, od -2,6 st. C. w Suwałkach przez -1,1 w Kielcach, do 1,4 st. C. w Słubicach i Świnoujściu.

Sprawdź także: Eksplozja ciepła rozpocznie marzec. Temperatura osiągnie psychologiczny próg. Pogoda zachwyci i zmartwi Polaków

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!