| |
Zagrożenie!
O ponad 11 mld ton wzrosła światowa emisja dwutlenku węgla w ostatnich 20 latach!

O ponad 11 mld ton wzrosła światowa emisja dwutlenku węgla w ostatnich 20 latach!

Porozumienie Paryskie z 2015 roku, zgodnie z naszymi przypuszczeniami do tej pory okazuje się nieskuteczne. Pozostaje nadzieja, że na grudniowym szczycie klimatycznym w Katowicach uda się ustalić i wprowadzić w życie trend wspólnych działań na kolejne lata.

Fakty są niestety zatrważające. Emisja gazów cieplarnianych, w tym przede wszystkim CO2 utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W ubiegłym 2017 roku jeszcze przed jego zakończeniem został pobity rekord światowej emisji, a w tym roku emisje również idą na rekord.

Tylko w ostatnich 20 latach o ponad 11 mld ton wzrosła emisja dwutlenku węgla – wynika z danych Global Carbon Project. Jeśli najwięksi emitenci, w tym Chiny nie podejmą konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska, to nie uda się powstrzymać globalnego ocieplenia do względnie bezpiecznego poziomu 1.5-2 st. C. sprzed rewolucji przemysłowej.

Emisja CO2 w wybranych krajach do roku 2016

Emisje CO2 w Polsce na świecie

Przykładowo, w 1996 roku globalna emisja dwutlenku węgla przekraczała 25 mld ton, a w 2017 roku było to już 37 mld ton! Do tak dramatycznego wzrostu w tym okresie przyczyniły się kraje, które nie zredukowały emisji gazów cieplarnianych w ostatnich latach. Mowa przede wszystkim o Chinach, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Indonezji. Te państwa nie ograniczyły emisji w latach 2008-2012 o 5% w stosunku do poziomu z 1990 roku.

Chiny od 2006 roku są największym światowym emitentem CO2. Ich paroletnia emisja jest obecnie porównywalna z całą emisją angielską z XIX wieku. To oznacza, że ambitne plany UE zakładające w najbliższych latach bardzo dużą redukcję emisji CO2, nijak się mają do ochrony klimatu w skali globalnej. Krótko mówiąc - działania samej UE nie wystarczą do powstrzymania globalnego wzrostu temperatury.

Łączna emisja CO2 w skali globalnej. Trend jest nadal rosnący, zwłaszcza spowodowany przez Chiny, gdzie w zeszłym roku emisja krajowa wzrosła o 3.5%

Emisja CO2 w Polsce

Jest to najważniejszy temat na zbliżającym się szczycie klimatycznym w Katowicach. Na 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 24), mają zostać wyznaczone kierunki wdrażania Porozumienia Paryskiego. Porozumienie to wzywa wszystkie kraje świata do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla tak szybko, jak to możliwe.

Emisja CO2 w Polsce

Polska pod względem emisji CO2 zajmuje 21 miejsce w światowym rankingu (dane za 2016 rok). Nasza emisja w ostatnich ponad 20 latach systematycznie spada, aczkolwiek nie jest to spadek drastyczny. W 1996 roku wyemitowaliśmy 375 mln ton CO2, a w 2016 319 mln ton. 

Elektrownia w Bełchatowie, główny emitent CO2 w Polsce. Foto: Grzegorz Jermołaj

Elektrownia Bełchatów

Porównanie emisji w poszczególnych krajach znajdziesz tutaj


Komentarze
Ben Wwa

Ciekawe, że wg moich badań, właśnie około 20 lat temu ocieplenie polskiego klimatu weszło w swoją kolejną, bardziej intensywną fazę... a jak wskazuje artykuł, właśnie w tym okresie dramatycznie rosły emisje dwutlenku węgla. Przypadek?

09 listopad 2018 - 07:10
Odpowiedz