| Szukaj |
Zagrożenie!

Jedno zdjęcie zamiast 1000 słów. Zobacz, jak Elektrownia Bełchatów tworzy sztuczne chmury „Homogenitus”

Zmiany klimatyczne to temat, który nie wzbudza kontrowersji w środowisku meteorologów i klimatologów. Każdy kto zajmuje się badaniem procesów atmosferycznych doskonale wie, że klimat się ociepla. To fakt niezaprzeczalny o czym świadczą liczne badania i bieżące pomiary. „Problem” pojawia się w chwili, gdy pada stwierdzenie, że to działalność człowieka jest głównym powodem ocieplenia. Mało tego, są osoby, które w ogóle negują, jakoby to człowiek wpływał w znaczącym stopniu na środowisko. Jeżeli już, to jest to wpływ minimalny, bowiem przeważają procesy naturalne - twierdzą.

Niestety, nic bardziej mylnego. W chwili rewolucji przemysłowej, człowiek zaczął w znaczący sposób wpływać na naszą planetę. Kolejne dziesiątki lat naszej działalności przynoszą skutki, które obecnie obserwujemy: coraz wyższa temperatura globalna, coraz większe zakwaszenie i zanieczyszczenie oceanów, coraz większe straty spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi itd.

Jednym ze świetnych przykładów wpływu człowieka na środowisko jest działalność Elektrowni Bełchatów. Emitowane przez nią pyły i gazy potrafią m.in. w sezonie zimowym spowodować występowanie w jej rejonie opadów śniegu (mimo braku opadów w prognozach), zjawiska Cavum (dziurkacza), a nawet powstania chmur. Doskonale oddaje to zdjęcie zrobione za pomocą drona Phantom 3 pro. „Zdjęcie zostało wykonane 18 lipca 2017 roku o godz. 09:00 w miejscowości Łękawa” – poinformował naszą redakcję Grzegorz Jermołaj.

Sztuczna Chmura Elektrownia Bełchatów

Takie właśnie sztucznie tworzone chmury doczekały się w najnowszym wydaniu Międzynarodowego Atlasu Chmur nazwy własnej - Homogenitus. Zostały one ulokowane w kategorii „specjalnej”. Tę dodatkową nazwę wymusiła działalność człowieka, przykładem mogą być smugi kondensacyjne pozostawiane za samolotami lub chmury powstałe w wyniku procesów przemysłowych.

Sztuczna Chmura Bełchatów Elektrownia

Zasada nadawania nazw jest dość prosta. Jeśli zauważymy chmurę powstającą bezpośrednio w wyniku działalności człowieka, otrzymuje ona nazwę adekwatną do rodzaju, a następnie dopisuje się specjalną nazwę homogenitus. W przypadku omawianego zdjęcia pełna nazwa chmury to Cumulus mediocris homogenitus. Podobne przykłady chmur możemy dostrzec np. na szlakach statków pływających między kontynentami. W obecnych czasach pomiarów naziemnych i obserwacji satelitarnych nie da się zaprzeczyć bardzo dużej roli człowieka w kształtowaniu środowiska naszej planety.

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz