| |
Zagrożenie!
Jedno zdjęcie zamiast 1000 słów. Zobacz, jak Elektrownia Bełchatów tworzy sztuczne chmury „Homogenitus”

Jedno zdjęcie zamiast 1000 słów. Zobacz, jak Elektrownia Bełchatów tworzy sztuczne chmury „Homogenitus”

Zmiany klimatyczne to temat, który nie wzbudza kontrowersji w środowisku meteorologów i klimatologów. Każdy kto zajmuje się badaniem procesów atmosferycznych doskonale wie, że klimat się ociepla. To fakt niezaprzeczalny o czym świadczą liczne badania i bieżące pomiary. „Problem” pojawia się w chwili, gdy pada stwierdzenie, że to działalność człowieka jest głównym powodem ocieplenia. Mało tego, są osoby, które w ogóle negują, jakoby to człowiek wpływał w znaczącym stopniu na środowisko. Jeżeli już, to jest to wpływ minimalny, bowiem przeważają procesy naturalne - twierdzą.

Niestety, nic bardziej mylnego. W chwili rewolucji przemysłowej, człowiek zaczął w znaczący sposób wpływać na naszą planetę. Kolejne dziesiątki lat naszej działalności przynoszą skutki, które obecnie obserwujemy: coraz wyższa temperatura globalna, coraz większe zakwaszenie i zanieczyszczenie oceanów, coraz większe straty spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi itd.

Jednym ze świetnych przykładów wpływu człowieka na środowisko jest działalność Elektrowni Bełchatów. Emitowane przez nią pyły i gazy potrafią m.in. w sezonie zimowym spowodować występowanie w jej rejonie opadów śniegu (mimo braku opadów w prognozach), zjawiska Cavum (dziurkacza), a nawet powstania chmur. Doskonale oddaje to zdjęcie zrobione za pomocą drona Phantom 3 pro. „Zdjęcie zostało wykonane 18 lipca 2017 roku o godz. 09:00 w miejscowości Łękawa” – poinformował naszą redakcję Grzegorz Jermołaj.

Sztuczna Chmura Elektrownia Bełchatów

Takie właśnie sztucznie tworzone chmury doczekały się w najnowszym wydaniu Międzynarodowego Atlasu Chmur nazwy własnej - Homogenitus. Zostały one ulokowane w kategorii „specjalnej”. Tę dodatkową nazwę wymusiła działalność człowieka, przykładem mogą być smugi kondensacyjne pozostawiane za samolotami lub chmury powstałe w wyniku procesów przemysłowych.

Sztuczna Chmura Bełchatów Elektrownia

Zasada nadawania nazw jest dość prosta. Jeśli zauważymy chmurę powstającą bezpośrednio w wyniku działalności człowieka, otrzymuje ona nazwę adekwatną do rodzaju, a następnie dopisuje się specjalną nazwę homogenitus. W przypadku omawianego zdjęcia pełna nazwa chmury to Cumulus mediocris homogenitus. Podobne przykłady chmur możemy dostrzec np. na szlakach statków pływających między kontynentami. W obecnych czasach pomiarów naziemnych i obserwacji satelitarnych nie da się zaprzeczyć bardzo dużej roli człowieka w kształtowaniu środowiska naszej planety.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!