| |
Zagrożenie!
Eksplozja ciepła w prognozach. Temperatura w Polsce mile zaskoczy. Spodziewany masowy powrót bocianów

Eksplozja ciepła w prognozach. Temperatura w Polsce mile zaskoczy. Spodziewany masowy powrót bocianów

Z wielkim zapałem śledzimy prognozy temperatur w Polsce, jakie mają wystąpić w przyszłym tygodniu. Wszystko wskazuje na to, że wreszcie poczujemy wiosenne ocieplenie z temperaturami miejscami osiągającymi do 15-20 stopni C. W wielu regionach to będą najwyższe temperatury od początku 2022 roku. Wysoka temperatura pokryje się również ze słoneczną i wyżową pogodą związaną z silnym antycyklonem. Co ciekawe, stabilne warunki atmosferyczne, będą sprzyjać masowym powrotom bocianów do Polski. W ostatnich dniach duże stada tych ptaków były widziane w Bułgarii, czyli niebawem dolecą do Polski. Zobaczmy, które dni zapowiadają się z wiosenną temperaturą w ostatniej dekadzie marca.

Eksplozja ciepła w prognozach. Przewidywana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 24 marca 2022

Eksplozja ciepła w prognozach, temperatura wzrośnie do 15-20 stopni, między 22-25 marca 2022. Możliwy masowy powrót bocianów

Polska dostaje się pod wpływ potężnego antycyklonu z ciśnieniem mogącym wzrosnąć na północy kraju do około 1050 hPa. W nowym tygodniu wyż ten rozpadnie się na kilka mniejszych ośrodków wyżowych w Europie i wtedy jest szansa na zmianę kierunku adwekcji powietrza. Do Polski zacznie napływać znacznie cieplejsza masa powietrza z zachodu i południowego zachodu.

Prognozowane położenie ośrodków wyżowych w Europie, 24 marca 2022

Silny antycyklon i wiosenne temperatury w prognozach, 24 marca 2022

Po weekendzie z silniejszym mrozem w nocy na wschodzie i południu kraju, już w pierwszej połowie nowego tygodnia poczujemy wiosenne ocieplenie. Temperatury w dzień w wielu regionach wzrosną nawet do 15-20 st. C. Mówimy o temperaturze maksymalnej w cieniu, bo w słońcu będzie jeszcze cieplej. Wiele osób z pewnością zrzuci kurtki i wskoczy w luźne koszulki. 

Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 22 marca 2022

Wiosenna eksplozja temperatur w Polsce, silny wyż w prognozach, mapa temperatury 22 marca 2022

Szczególnie ciepło ma być w połowie następnego tygodnia, gdy temperatura, zwłaszcza na zachodzie i południowym zachodzie kraju miejscami może wzrosnąć nawet do 17-20 st. C.

Wiosenna eksplozja ciepła w Polsce. Prognozowana temperatura, 23 marca 2022

Wiosenna eksplozja ciepła w Polsce, prognoza temperatury 23 marca 2022

Będzie to okres nie tylko wzrostu temperatury, ale również nadal stabilnej, bezdeszczowej pogody związanej z dominacją wyżu. W takich warunkach możliwy będzie masowy powrót bocianów do Polski. Pierwsze ptaki już miejscami wróciły, ale liczniejsze stada pojawią się właśnie w ostatniej dekadzie marca. 

Bociany dotarły do Bułgarii. Zdjęcia z rejonu Warny, 17 marca 2022

Niebawem te bociany dotrą również do Polski, gdyż warunki atmosferyczne w kolejnych dniach, będą sprzyjać ich przelotowi. Porę dotarcia bocianów możemy na żywo śledzić, dzięki kamerom zainstalowanym na gniazdach. 

Gniazdo Bocianie na żywo w miejscowości Jaczno na Podlasiu

Przyjemne wiosenne temperatury na przeważającym obszarze Polski utrzymają się w nowym tygodniu co najmniej do 25-26 marca.

Prognozowane wiosenne temperatury w Polsce, 24 marca 2022

Gdzie są bociany, kiedy przylecą do Polski, prognoza temperatury 24 marca 2022

Niestety, będzie to nadal okres bez istotnych opadów w Polsce. Na większe zmiany i dynamizm w pogodzie musimy dłużej zaczekać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zdzichu

Dobre wieści, czekam :) U mnie na posesji jeszcze nie ma bocianów.

18 marzec 2022 - 18:20
Odpowiedz