| |
Zagrożenie!
Gigantyczny antycyklon zbliża się do Polski. Przyniesie nietypowe zjawisko. Prognoza ciśnienia zaskakuje

Gigantyczny antycyklon zbliża się do Polski. Przyniesie nietypowe zjawisko. Prognoza ciśnienia zaskakuje

Zapowiadaliśmy, że w marcu przez wiele dni w rejonie Polski będzie stacjonował gigantyczny antycyklon, czyli wyż. Najnowsze prognozy wskazują na rozbudowę kolejnego ośrodka wysokiego ciśnienia, który w najbliższy weekend 19-20 marca przyniesie w Polsce wzrost ciśnienia do około 1049-1051 hPa. Najwyższe ciśnienie barometry wskażą na północy kraju, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża oraz w rejonie Szczecina i Świnoujścia. Co ciekawe, będzie to najwyższe ciśnienie w tym okresie na całej naszej planecie. Krótko mówiąc - na żadnym innym kontynencie i oceanie ciśnienie nie będzie aktualnie wyższe. Dokładnie w rejonie Polski, będzie się znajdował najsilniejszy antycyklon, jaki obecnie rozwinie się na Ziemi. Sprawdźmy, dokładne prognozy ciśnienia godzina po godzinie.

Prognozowane położenie antycyklonu na półkuli północnej w rejonie Polski. Będzie to aktualnie najwyższe ciśnienie na Ziemi, 19 marca 2022

Gigantyczny antycyklon zbliża się do Polski, przyniesie najwyższe ciśnienie na Ziemi w tym okresie, marzec 2022, dokładne prognozy ciśnienia

Mapy ciśnienia szokują, bo w omawianym okresie nigdzie indziej na naszej planecie w tym czasie nie znajdziemy silniejszego antycyklonu. Dokładnie nad Europą, w tym nad Polską znajdzie się obecnie wyż z najwyższym ciśnieniem. Poziom ciśnienia będzie wysoki, aczkolwiek nie rekordowy, gdyż do pobicia powojennego rekordu 1054,4 hPa w Polsce braknie kilku hPa. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie w pobliżu naszego kraju znajdzie się centrum aktualnie najsilniejszego antycyklonu występującego na naszej planecie. To zdarza się niezwykle rzadko.

Prognozowane położenie dwóch ośrodków wyżowych nad Europą, 18 marca 2022

Nietypowe ciśnienie i zjawisko w Polsce, to przez antycyklon, dokładna prognoza godzinowa ciśnienia, 18 marca 2022

Na mapie synoptycznej Europy widzimy rozwijanie się dwóch ośrodków wysokiego ciśnienia. Pierwszy to Oliver z centrum nad północno zachodnią Rosją, a drugi nosi imię Peter. Ten ostatni przemieszcza się znad Atlantyku w głąb Europy i to on odegra kluczową rolę. Oba ośrodki wyżowe połączą się i stworzą ogromny obszar Antycyklonu rozciągający się od Wysp Brytyjskich przez Niemcy, południową Skandynawię, Polskę po Białoruś, zachodnią Rosję, Ukrainę i Bałkany.

Prognozowany obszar antycyklonu nad Europą, 19 marca 2022

Najsilniejszy antycyklon na Ziemi w Europie i Polsce, prognoza ciśnienia 19 marca 2022

Wyż Peter stworzy jeden główny obszar antycyklonu i to on będzie kluczowy we wpływie na warunki pogodowe w Polsce w kolejnych dniach marca, gdyż zapewni nam wiele dni bez istotnych zjawisk pogodowych.

Prognozowany zasięg obszaru wyżowego w Europie, 20 marca 2022

Dokładne godzinowe prognozy ciśnienia w Polsce, 20 marca 2022

Najwyższego ciśnienia w Polsce spodziewamy się na północy i północnym zachodzie kraju około 19-20 marca. W tym czasie ciśnienie wzdłuż wybrzeża oraz na Pomorzu Zachodnim w rejonie Szczecina i Świnoujścia może wzrosnąć do aż 1049-1051 hPa. Osoby wrażliwe na wysokie ciśnienie mogą odczuwać dolegliwości, jak choćby ból głowy.

Dokładna prognoza godzinowa zasięgu opadów i ciśnienia w Europie, od 16, do 24 marca 2022

Na powyższej prognozie możemy prześledzić godzina po godzinie zasięg opadów i rozbudowującego się wyżu nad Europą. Widać wyraźnie, że po odsunięciu się opadów z południa Polski dostaniemy się pod wpływ wyżu znad Rosji. Przyniesie on ponownie przejaśnienia i rozpogodzenia. W czasie przebudowy pola wyżowego i połączenia się dwóch ośrodków wyżowych, w nocy z 18/19 marca chwilowo z północy wślizgnie się płytki niż, który z wąską strefą opadów deszczu i śniegu przewędruje z północy na południowy zachód kraju. Następnie dostaniemy się pod wpływ głównego wyżu Peter, który zapewni nam kolejny dłuższy okres stabilnej pogody. Większych zmian nie widać co najmniej do około 24-25 marca.

Prognozowane położenie wyżu w Europie, 21 marca 2022

Silny antycyklon - wyż nad Polską. Prognoza ciśnienia 21 marca 2022

Przed nami więc kolejny okres bardzo stabilnych warunków. Wyż ponownie przyniesie rozpogodzenia, a to oznacza, że słońce będzie dominować w ciągu dnia. To będzie znakomity okres do wypoczynku zarówno nad morzem, jak również w górach. Jeżeli w ostatnich dniach marca nie pojawią się istotne zmiany w pogodzie, to miesiąc ten przyniesie wyjątkowo niską sumę opadów w Polsce. Wiosna rozpocznie się od dramatycznego spadku wilgotności gleby i ściółki leśnej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!