Gigantyczny antycyklon zbliża się do Polski. Przyniesie nietypowe zjawisko. Prognoza ciśnienia zaskakuje
Zapowiadaliśmy, że w marcu przez wiele dni w rejonie Polski będzie stacjonował gigantyczny antycyklon, czyli wyż. Najnowsze prognozy wskazują na rozbudowę kolejnego ośrodka wysokiego ciśnienia, który w najbliższy weekend 19-20 marca przyniesie w Polsce wzrost ciśnienia do około 1049-1051 hPa. Najwyższe ciśnienie barometry wskażą na północy kraju, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża oraz w rejonie Szczecina i Świnoujścia. Co ciekawe, będzie to najwyższe ciśnienie w tym okresie na całej naszej planecie. Krótko mówiąc - na żadnym innym kontynencie i oceanie ciśnienie nie będzie aktualnie wyższe. Dokładnie w rejonie Polski, będzie się znajdował najsilniejszy antycyklon, jaki obecnie rozwinie się na Ziemi. Sprawdźmy, dokładne prognozy ciśnienia godzina po godzinie.
Prognozowane położenie antycyklonu na półkuli północnej w rejonie Polski. Będzie to aktualnie najwyższe ciśnienie na Ziemi, 19 marca 2022
Mapy ciśnienia szokują, bo w omawianym okresie nigdzie indziej na naszej planecie w tym czasie nie znajdziemy silniejszego antycyklonu. Dokładnie nad Europą, w tym nad Polską znajdzie się obecnie wyż z najwyższym ciśnieniem. Poziom ciśnienia będzie wysoki, aczkolwiek nie rekordowy, gdyż do pobicia powojennego rekordu 1054,4 hPa w Polsce braknie kilku hPa. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie w pobliżu naszego kraju znajdzie się centrum aktualnie najsilniejszego antycyklonu występującego na naszej planecie. To zdarza się niezwykle rzadko.
Prognozowane położenie dwóch ośrodków wyżowych nad Europą, 18 marca 2022
Na mapie synoptycznej Europy widzimy rozwijanie się dwóch ośrodków wysokiego ciśnienia. Pierwszy to Oliver z centrum nad północno zachodnią Rosją, a drugi nosi imię Peter. Ten ostatni przemieszcza się znad Atlantyku w głąb Europy i to on odegra kluczową rolę. Oba ośrodki wyżowe połączą się i stworzą ogromny obszar Antycyklonu rozciągający się od Wysp Brytyjskich przez Niemcy, południową Skandynawię, Polskę po Białoruś, zachodnią Rosję, Ukrainę i Bałkany.
Prognozowany obszar antycyklonu nad Europą, 19 marca 2022
Wyż Peter stworzy jeden główny obszar antycyklonu i to on będzie kluczowy we wpływie na warunki pogodowe w Polsce w kolejnych dniach marca, gdyż zapewni nam wiele dni bez istotnych zjawisk pogodowych.
Prognozowany zasięg obszaru wyżowego w Europie, 20 marca 2022
Najwyższego ciśnienia w Polsce spodziewamy się na północy i północnym zachodzie kraju około 19-20 marca. W tym czasie ciśnienie wzdłuż wybrzeża oraz na Pomorzu Zachodnim w rejonie Szczecina i Świnoujścia może wzrosnąć do aż 1049-1051 hPa. Osoby wrażliwe na wysokie ciśnienie mogą odczuwać dolegliwości, jak choćby ból głowy.
Dokładna prognoza godzinowa zasięgu opadów i ciśnienia w Europie, od 16, do 24 marca 2022
Na powyższej prognozie możemy prześledzić godzina po godzinie zasięg opadów i rozbudowującego się wyżu nad Europą. Widać wyraźnie, że po odsunięciu się opadów z południa Polski dostaniemy się pod wpływ wyżu znad Rosji. Przyniesie on ponownie przejaśnienia i rozpogodzenia. W czasie przebudowy pola wyżowego i połączenia się dwóch ośrodków wyżowych, w nocy z 18/19 marca chwilowo z północy wślizgnie się płytki niż, który z wąską strefą opadów deszczu i śniegu przewędruje z północy na południowy zachód kraju. Następnie dostaniemy się pod wpływ głównego wyżu Peter, który zapewni nam kolejny dłuższy okres stabilnej pogody. Większych zmian nie widać co najmniej do około 24-25 marca.
Prognozowane położenie wyżu w Europie, 21 marca 2022
Przed nami więc kolejny okres bardzo stabilnych warunków. Wyż ponownie przyniesie rozpogodzenia, a to oznacza, że słońce będzie dominować w ciągu dnia. To będzie znakomity okres do wypoczynku zarówno nad morzem, jak również w górach. Jeżeli w ostatnich dniach marca nie pojawią się istotne zmiany w pogodzie, to miesiąc ten przyniesie wyjątkowo niską sumę opadów w Polsce. Wiosna rozpocznie się od dramatycznego spadku wilgotności gleby i ściółki leśnej.
DobraPogoda24.pl