| |
Zagrożenie!
Te dane pogodowe budzą emocje. Lato 2021 w Polsce wśród najcieplejszych, ale przez chłodny sierpień nie wierzymy

Te dane pogodowe budzą emocje. Lato 2021 w Polsce wśród najcieplejszych, ale przez chłodny sierpień nie wierzymy

Chłodny i deszczowy sierpień zepsuł obraz lata 2021 w Polsce, bo byłoby ono w całości bardzo ciepłe, gdyż czerwiec i lipiec znalazł się w czołówce najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów. Lato meteorologiczne uwzględnia właśnie dane z tych 3 miesięcy. W pamięci pozostaje nam jednak często to co jest najświeższe, szybko zapominając o wcześniejszych tygodniach. Narzekając na sierpień, postrzegamy minione lato, jakby w całości takie było. Rzeczywistość jest jednak inna. Bardzo ciepły czerwiec i lipiec, mimo chłodnego sierpnia, wywindowały lato 2021 w Polsce aż na 5 miejsce w historii najcieplejszych od 1780 roku. Wstępna anomalia temperatury wynosi około 1,06 st. C. ponad średnią wieloletnią. Oczywiście zaraz pojawią się głosy krytyczne, bo przecież "jeden wyraźnie chłodniejszy miesiąc równa się całe chłodniejsze lato", ale tak to nie działa. Czy chcemy, czy nie, minione lato meteorologiczne 2021 w Polsce, należy uznać, jako ciepłe.

Lato 2021 w Polsce, mimo chłodnego sierpnia, znalazło się na 5 miejscu wśród najcieplejszych w historii pomiarów. Wizualizacja meteomodel

Lato 2021 w Polsce znalazło się na 5 miejscu wśród najcieplejszych w historii, mimo chłodnego sierpnia

Pierwszy miesiąc meteorologicznego lata w Polsce, jakim był czerwiec, zapisał się jako bardzo ciepły. Średnia temperatura wyniosła 19,3 st. C. i była aż o 2,5 st. C. wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca z lat 1991-2020. W czerwcu zaczęły się pojawiać pierwsze tropikalne noce w sezonie.

Czerwiec 2021 w Polsce, był miesiącem bardzo ciepłym. Na mapie zanotowana średnia temperatura

Lato 2021 w Polsce, czy było ciepłe, dane meteorologiczne zaskakują

Wyjątkowo ciepły czerwiec 2021 w Europie i Polsce. Zanotowana anomalia temperatury

Wyjątkowo ciepłe lato 2021 w Polsce, mimo chłodnego sierpnia, dane pogodowe zaskakują

Ciepłe lato kontynuowaliśmy również w lipcu. Miesiąc ten powinniśmy zapamiętać, jako ekstremalnie ciepły. Notowaliśmy wtedy również tropikalne noce, gdy temperatura minimalne w Polsce miejscami nie spadała poniżej 20 st. C. Średnia temperatura w skali kraju wyniosła aż 20,9 st. C. i była o 2,1 st. C. wyższa od średniej wieloletniej z lat 1991-2020.

Bardzo ciepły lipiec 2021 w Polsce. Dane: IMGW

Lato 2021 w Polsce wśród najcieplejszych w historii, dane budzą emocje, Polacy nie wierzą

Najwyższą temperaturę 36,1 st. C. odnotowano w Słubicach 20 lipca. Ostatecznie lipiec 2021 znalazł się na 3 miejscu w rankingu najcieplejszych w Polsce od 1951 roku.

Chłodny sierpień burzy obraz lata 2021 w Polsce. Zanotowana anomalia temperatury

Jaka temperatura średnia w sierpniu 2021, najzimniejszy sierpień w Polsce od 23 lat

Statystykę ciepłego lata popsuł wilgotny i chłodny sierpień. Ostatni miesiąc wakacji zapisał się jako najzimniejszy w XXI wieku. Poprzednio tak zimny sierpień miał miejsce w roku 1998 i 1993 roku. Był to więc najchłodniejszy sierpień w Polsce od co najmniej 23 lat. I to właśnie przez ten wyjątkowo zimny miesiąc, w odczuciu wielu osób został zaburzony odbiór całego lata.

Chłodny miesiąc, czy rok nie zaprzecza ociepleniu klimatu

Pamiętajmy jednak, że w ujęciu badania klimatu nie bierzemy pod uwagę tylko jednego miesiąca, ale dane z wielu dziesiątek lat. Dopiero na tej podstawie można wysunąć wnioski, a te nie ulegają zmianie. Klimat na świecie oraz w Polsce dalej się ociepla. Kilka chłodniejszych miesięcy, czy nawet rok niczego tutaj nie zmienia. Fluktuacje nadal będą możliwe w kierunku chłodniejszych i bardziej gorących okresów, jednak trend ocieplenia klimatu na przestrzeni dekad będzie wyraźny w kierunku dalszego ocieplania. To czysta fizyka i nic tego nie zmieni. Możemy co najwyżej spowolnić ocieplenie klimatu, ale nadal mimo wielu międzynarodowych porozumień nie ma przełomu. Emisja gazów cieplarnianych rośnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!