| |
Zagrożenie!
Już są koszmarne "tropikalne noce" w Polsce. Wstajemy niewyspani, zmęczeni i rozkojarzeni

Już są koszmarne "tropikalne noce" w Polsce. Wstajemy niewyspani, zmęczeni i rozkojarzeni

Zgodnie z prognozą pogody, do Polski dotarła fala upałów, która na początku objęła zachodnie dzielnice Polski, a dziś 18.06 pojawi się również w głębi kraju na przeważającym obszarze. Wraz z upałem zaczęły się pojawiać tropikalne noce, które również w następnych dniach będą możliwe na znacznie większym obszarze, zwłaszcza na północy i północnym zachodzie. O tropikalnych nocach w Polsce mówimy, gdy temperatura minimalna w ciągu nocy nie spada poniżej 20 stopni. Minionej nocy 17/18.06, taką sytuację zanotowano na stacji IMGW w Świnoujściu, gdzie temperatura spadła do 20,6 st. C. oraz na stacji Świdwin z temperaturą 20 st. C. Chwila wytchnienia dopiero jest możliwa nad ranem, bo jeszcze około północy temperatura na zewnątrz oscylowała w pobliżu 24 st. C. Nagromadzone ciepło w ścianach, dach i innych elementach budynku, oddawało wtedy ciepło, zjawisku promieniowania cieplnego. W takich warunkach trudniej nam wtedy zasnąć, odpocząć i zregenerować siły przed kolejnym dniem pracy. Często wstajemy wówczas zmęczeni, niewyspani i rozkojarzeni. Obszar możliwych tropikalnych nocy w następnych kilku dniach podczas fali upałów, będzie coraz większy w Polsce.

Tropikalne noce już w Polsce. Prognozowana temperatura minimalna nad ranem, 19 czerwca 2021

Pogoda, tropikalne noce w Polsce, fala upałów, prognoza temperatury 19 czerwca 2021

Najbliższe noce nadal bardzo ciepło zapowiadają się na wybrzeżu Bałtyku, początkowo na zachodnim, a później również na wschodnim. To będzie dobry czas na relaks na bałtyckich plażach oraz długie wieczorne spacery.

Koszmarne tropikalne noce w Polsce. Prognozowana temperatura minimalna nad ranem, 20 czerwca 2021

Pogoda, koszmarne tropikalne noce w Polsce, gdzie będzie trudno zasnąć, prognoza temperatury 20 czerwca 2021

Tropikalne noce najtrudniej znieść w gęsto zabudowanych miastach. Nagromadzone ciepło w ciągu dnia, w nocy długo oddaje ciepło, zwłaszcza z betonowanych dzielnic. Mówimy wtedy również o efekcie miejskiej wyspy ciepła, gdy między centrum miasta, a obszarami podmiejskimi, różnica temperatury może być okresowo znaczna, nawet do 5-10 st. C.

Tropikalne noce w Polsce. Prognozowana temperatura minimalna nad ranem, 21 czerwca 2021

Pogoda, prognoza temperatury, tropikalne noce w Polsce, 21 czerwca 2021

Wyjątkowo ciepło podczas fali upałów, zapowiadają się noce na północy Polski, szczególnie na Wybrzeżu. Miejscami temperatura w ciągu nocy nie spadnie poniżej 20 st. C. Bardzo dobrze oddaje to również prognoza anomalii temperatury dla tego okresu.

Tropikalne noce w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, noc 19/20 czerwca 2021

Pogoda, tropikalne noce, gdzie będzie ciężko zasnąć w Polsce, prognoza temperatury minimalnej w czasie fali upałów, czerwiec 2021

Tropikalne noce w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, noc 20/21 czerwca 2021

Pobicia rekordu najwyższej temperatury minimalnej w Polsce się nie spodziewamy. Ten rekord wynoszący 26 st. C., pochodzący z 10 sierpnia 1992 roku, nadal będzie należeć do Bogatyni.

Tropikalna noc w Polsce. Temperatura minimalna nad ranem, 22 czerwca 2021

Pogoda, gdzie będą tropikalne noce w Polsce, fala upałów, czerwiec 2021

Nawadniajmy organizm i próbujmy zasnąć przy otwartym oknie. Te kilka nocy musimy przetrwać.

DobraPogoda24.pl, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!