| |
Zagrożenie!
Powietrze arktyczne, inwersja i brak zachmurzenia przepisem na dalekie obserwacje

Powietrze arktyczne, inwersja i brak zachmurzenia przepisem na dalekie obserwacje

Ostatnia dekada września przyniosła w Polsce znaczne ochłodzenie. Dziś 30.09 nad ranem na nizinach w wielu regionach po raz pierwszy w tym sezonie zanotowano oficjalnie na wysokości 2 metrów temperaturę ujemną.

Poniżej temperatura zanotowana w niedzielny poranek na stacji SolarAOT w pobliżu Strzyżowa. Dane wskazują na występowanie wyraźnej inwersji (temperatura dodatnia na stacji wyżej położonej).

Inwersja dalekie obserwacje

Jest to efekt obecności wyżu, braku większego zachmurzenia oraz adwekcji zimnej masy powietrza. Z trajektorii wstecznej wynika, że napływa ono do Polski z rejonu Grenlandii.

Trajektoria wsteczna masa powietrza dalekie obserwacje

Powietrze jest bardzo czyste, szczególnie w strefie nadinwersyjnej. Z powodu braku zachmurzenia i pojawienia się silnej inwersji wystąpiły dziś ponownie w ostatnich dniach idealne warunki do dalekich obserwacji.

Poniżej kilka wybranych zdjęć:

- 22 września pierwszy raz tej jesieni spadł w Tatrach śnieg. W internecie pojawiły się zdjęcia zaśnieżonego Kasprowego Wierchu. Dzisiaj 23.09 o poranku dokonałem kolejnej dalekiej obserwacji ośnieżonych szczytów Tatr Wysokich. Zdjęcie wykonałem o godz. 8:30 z okolic Rzeszowa, skąd odległość w linii prostej to około 130-140 km. Kilkadziesiąt minut później nad Tatry nadciągnęły chmury - napisał do naszej redakcji Tomasz Ziajor.

Dalekie obserwacje Podkarpacie Tatry wrzesień

- 26 września przejrzystość powietrza przeszła moje i zapewne wielu innych oczekiwania. Tatry było doskonale widać z odległości około 140 kilometrów w linii prostej już krótko po godz. 18. To wtedy zrobiłem pierwsze zdjęcia z miejscowości Pstrągowa na Podkarpaciu (godzina 18:15) - napisał Witold Ochał.

Tatry z Pstrągowej

- Tatry widziane z m. Zagorzyce, odległość do szczytów równiutkie 140 km. Dzisiejszego 30.09 ranka doskonałe warunki do dalekich obserwacji - informuje Witek.

Dalekie obserwacje Podkarpacie Pstrągowa


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!