
Piękna chmura ze zjawiskiem towarzyszącym powitała w środę 08.08 mieszkańców południowo-wschodniej Polski
Czytelniczka Renata Gefert podesłała do naszej redakcji zdjęcia chmur, które wzbudziły jej zainteresowanie w środowy 08.08 poranek. Fotografie zostały wykonane po godz. 09:20 w miejscowości Zagórz na Podkarpaciu. Co ciekawe były one widoczne na sporym obszarze południowo-wschodniej Polski, m.in. w rejonie Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej i Rzeszowa.
Altocumulus stratiformis (w zaleśności od formy może być dodana odmiana mamma, undulatus, floccus, perlucidus) - to nazwa chmury, którą mogliśmy dziś obserwować.
Foto: Renata Gefert
Na ogół jest ona zbudowana z kropelek wody, aczkolwiek przy bardzo niskiej temperaturze będą przeważać kryształki lodu. Najczęściej występuje w postaci rozległych płatów, składających się z połączonych lub oddzielonych od siebie członów, uporządkowanych dość regularnie.
Altocumulus stratiformis w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej. Foto: Monika Michalczyk
Chmury te na danym obszarze mogą występować na kilku poziomach, dlatego w zależności od wysokości, a co za tym idzie temperatury i wilgotności możliwa jest przewaga kropelek wody lub kryształków lodu. Przenikanie promieni słonecznych przez chmury Altocumulus mieści się w szerokim zakresie. Przeważnie jesteśmy w stanie przez jej większą część określić położenie Słońca, a w innym przypadku jest to niemożliwe.
Okolice Krosna o godz. 08:20. Foto: Magdalena Penar
Altocumulusom dość często towarzyszą zjawiska optyczne w postaci wieńców, iryzacji, słupów świetlnych oraz halo. Najczęściej tworzą się w wyniku ruchów turbulencyjnych i konwekcyjnym w średnim piętrze. Zdarza się ich powstawanie również w wyniku rozrastania lub grubienia kilku płatów chmur Cirrocumulus.
Foto: Renata Gefert
Naszej czytelniczce na zdjęciu udało się także złapać zjawisko towarzyszące nazywane Cavum. Więcej na ten temat napisaliśmy we wcześniejszym artykule, w tym dodatkowym gdy działalność Elektrowni Bełchatów przyczyniła się do jego powstania.