| |
Zagrożenie!
Chłodna La Nina wpłynie na warunki pogodowe. Czy będzie mroźna i śnieżna zima?

Chłodna La Nina wpłynie na warunki pogodowe. Czy będzie mroźna i śnieżna zima?

Prognozy wskazują, że w 2021 roku, drugi rok z rzędu pojawi się La Nina, która ma globalny wpływ na wzorce pogodowe. La Nina na Pacyfiku ma chłodzący wpływ na temperaturę globalną, ale w ostatnich latach przez globalne ocieplenie coraz mniej jest odczuwalny. Niektórzy eksperci upatrują, że ma również wpływ na warunki zimowe w Europie, ale jest to wątpliwe. Mimo prognozowanego słabego, co najwyżej umiarkowanego rozwinięcia La Nina, średnia temperatura na obszarach lądowych na półkuli północnej między wrześniem, a listopadem ma być w normie lub powyżej, choć oczywiście chłodniejsze okresy również się pojawią, nie będą jednak przeważać.

Będzie La Nina, czy przyniesie mroźną i śnieżną zimę w Polsce, prognoza na wrzesień-październik-listopad 2021

Prognozowane słaba i umiarkowana La Nina

La Nina powoduje miejscami większe niż zwykle opady deszczu, w tym powodzie, ale odpowiada również za zaostrzenie suszy. Generalnie, zjawisko to charakteryzuje się spadkiem temperatury powierzchni oceanu w środkowej i wschodniej równikowej części Oceanu Spokojnego. To z kolei wpływa na zmiany w tropikalnej cyrkulacji atmosferycznej. Zwykle ma odwrotny wpływ na pogodę i klimat w porównaniu do El Nino, które jest ciepłą fazą Oscylacji ENSO.

Anomalia temperatury wody powierzchniowej na Pacyfiku w rejonie występowania La Nina i El Nino, 12 września 2021.

Czy La Nina wpłynie na pogodę w Polsce, jaka będzie zima 2021/2022 prognoza pogody

Najnowsza aktualizacja prognozy La Nina wskazuje, że obecnie mamy neutralne warunki dla ENSO, ale warunki zmienia się przed końcem roku, gdy ponownie pojawi się słaba lub umiarkowana La Nina. Istnieje około 60% prawdopodobieństwo neutralności i 40% wystąpienia La Nina w okresie wrzesień - listopad 2021.

Prognozowane prawdopodobieństwo zjawiska La Nina, od września, do kwietnia 2022.

Prognoza la Nina, jaka będzie pogoda, czy wpłynie na zimę w Polsce

Większe szanse na chłodniejszą fazę La Nina upatruje się w okresie listopad - styczeń 2022. Średnia wiązek wskazuje aktualnie na możliwą anomalię na poziomie około -0,5/-0,7 st. C.

La Nina przyniesie ulewy i susze

Prognozy na wrzesień - listopad przewidują typowe anomalie opadów związane z La Niña. Istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia opadów poniżej normy w wielu częściach południowej Ameryki Południowej, z anomaliami opadów powyżej normalnego poziomu na północy, a także w rejonie Australii i Indonezji. 

Prognozowana anomalia opadów na świecie, za okres wrzesień - listopad 2021.

La Nina, jak wpływa na pogodę, prognoza opadów do listopada 2021

Na większości obszaru Morza Śródziemnego, rozciągającego się na Półwysep Arabski i środkową Azję, a także na południowych częściach środkowej i wschodniej Afryki, opady deszczu będą poniżej normy. W Polsce w tym okresie opady mają być w pobliżu normy, lub w poszczególnych miesiącach poniżej lub powyżej normy, ale nieznacznie.

La Nina nie obniży drastycznie temperatury

Pomimo prognozowanego powrotu słabego La Nina, przeważający obszar ponadprzeciętnych globalnie temperatur powierzchni morza, będą miały wpływ na temperatury powietrza we wrześniu - listopadzie 2021. Prognozy wskazują, że dodatnie anomalie temperatury powietrza nad obszarami lądowymi będą najsilniejsze na półkuli północnej, z wyjątkiem dla subkontynentu indyjskiego. Temperatury będą najbardziej powyżej średniej w środkowo wschodniej części Ameryki Północnej, dalekiej północnej części Azji, w Arktyce, a także w środkowej i wschodniej części Afryki oraz południowej części Ameryki Południowej.

Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii temperatury na świecie, okres wrzesień - listopad 2021.

Czy La Nina przyniesie mroźną i śnieżną zimę, pogoda na zimę 2021/2022

W Polsce istnieje 50-60% prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy za okres wrzesień - listopad.

Czy La Nina wpływa na zimę w Polsce?

Istnieją badania, że La Nina wpływa nieznacznie na warunki pogodowe na południu Europy w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Minimalne korelacje można upatrywać, bo warunki z południa kontynentu często mają wpływ na pogodę w Polsce, ale korelacje La Nina o ile jakiekolwiek występują, to są znikome. Dane z wielu lat wskazują, że zimy w Polsce w czasie La Nina potrafiły się różnić diametralnie. Nie można więc w sposób jednoznaczny wskazywać, że wpływa na zimę w naszym kraju. Zupełnie inaczej jest w przypadku Arktyki. Zachodzące tam zmiany, mają często wpływ na zmianę wzorca pogodowego. Warto również analizować położenie i siłę wiru polarnego. W przypadku silnego, zima będzie łagodna, a gdy się rozpadnie, istnieje znacząca szansa na dłuższy okres z mrozem i śniegiem w niektórych regionach półkuli północnej, tak jak w ostatnim sezonie zimowym, gdy La Nina również występowała.

DobraPogoda24.pl, WMO


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!