| |
Zagrożenie!
Były cyklon tropikalny Alex dotrze do Europy. Wcześniej zatopił Miami. Czy wpłynie na pogodę w Polsce?

Były cyklon tropikalny Alex dotrze do Europy. Wcześniej zatopił Miami. Czy wpłynie na pogodę w Polsce?

Na zdjęciach satelitarnych i mapach synoptycznych możemy obecnie na Atlantyku dostrzec były cyklon tropikalny Alex, jaki zmierza w kierunku Europy. Wcześniej przyniósł ulewy i powodzie na Florydzie w Miami, a także na Kubie i wichury na Bermudach. Była to pierwsza w tym sezonie burza tropikalna, jaka powstała w Zatoce Meksykańskiej, co ciekawe z pozostałości po huraganie Agata, jaki uderzył w zachodnie wybrzeże Meksyku. Sprawdźmy, czy pozostałości po cyklonie Alex wpłyną na warunki pogodowe w Europie i Polsce.

Były cyklon tropikalny Alex zbliża się do Europy. Na zdjęciu satelitarnym jego położenie o godzinie 14:55, 7 czerwca 2022. Dane: Eumetsat

Były cyklon tropikalny Alex dotrze do Europy. Czy wpłynie w czerwcu 2022 na pogodę w Polsce. Wcześniej przyniósł ulewy i powódź w Miami

Omawiana sytuacja jest dowodem na to, że żyjemy w globalnej wiosce. To co dzieje się w dużej skali w innych regionach, nawet na innych kontynentach, w sprzyjających warunkach może mieć również wpływ pośredni lub bezpośredni na pogodę w odległych regionach naszej planety. Tak właśnie będzie w tym przypadku.

Prognozowane położenie byłego cyklonu tropikalnego Alex na zachód od Irlandii o godzinie 17:00, 8 czerwca 2022

Były cyklon Alex dotrze do Europy, czy wpłynie na pogodę w Polsce, prognoza opadów 8 czerwca 2022

Czy Aleks wpłynie na pogodę w Europie i Polsce?

Były cyklon tropikalny zbliżając się do Europy, będący już zwykłym niżem umiarkowanych szerokości geograficznych, będzie jednocześnie zaciągał po południowej cieplejsze stronie powietrze zwrotnikowe kierowane na północny wschód. W ten sposób w najbliższych dniach pojawi się potężny upał szczególnie w Hiszpanii i Francji, gdyż zaciągnięte powietrze, będzie dodatkowo się ogrzewać w czasie osiadania w wyżu i operacji słonecznej. Aktualne wyliczenia modelu ECMWF wskazują na możliwość wzrostu temperatury w Hiszpanii nawet do 40-45 st. C!

Prognozowany potężny upał w Hiszpanii, 12 czerwca 2022

Potężny upał w Hiszpanii, czerwiec 2022, wpływ cyklonu Alex

Sytuacja jest bardzo ciekawa, bo jak się okazuje, to co dzieje się czasami tysiące kilometrów od nas może mieć również wpływ na pogodę na innym kontynencie. Pierwsza burza tropikalna w tym sezonie powstała w Zatoce Meksykańskiej z pozostałości po huraganie Agata. Następnie cyklon Alex uderzył szczególnie w południową Florydę, gdzie przyniósł silny wiatr, nawalne opady deszczu, a w konsekwencji powódź błyskawiczną w Miami. Następnie słabnące opady i wichury dostarczył również miejscami na Bermudy. Obecnie kieruje się wraz z prądem strumieniowym nad Europę. Centrum Alexa w środę 08.06 będzie nad Atlantykiem na zachód od Irlandii.

Prognozowane położenie ex-Alexa między Islandią i Wyspami Brytyjskimi, 11 czerwca 2022

Były cyklon Alex dotrze do Europy, przyniósł powódź na Florydzie. Czy w czerwcu 2022 wpłynie na pogodę w Polsce

Przemieszczenie Alexa na Atlantyku między Florydą, a Europą doskonale oddaje poniższa animacja z prognozą dla okresu 6-11 czerwca 2022.

Ponadto Alex przyniesie silny wiatr i fale sztormowe między Islandią i Wielką Brytanią. W tych krajach zaznaczą się z nim związane fronty atmosferyczne, które przyniosą opady. Pozostałości po Alexie będą się następnie kierować w rejon Morza Norweskiego i Skandynawii, gdzie również popada z pozostałości po cyklonie. Niewykluczone, że front atmosferyczny z nim związany przyniesie również w Polsce miejscami przelotne opady deszczu i lokalne burze. Taki wariant aktualnie prognozuje model ECMWF około 13 czerwca, aczkolwiek całkiem możliwe, że wcześniej zdąży już zaniknąć nad Skandynawią, a opady będą klasyfikowane już z innych ośrodków niżowych.

Prognozowane położenie opadów z pozostało po cyklonie Alex nad Skandynawią, 13 czerwca 2022

Cyklon Alex wpłynie na pogodę w Europie, mapa opadów 13 czerwca 2022

Sezon cyklonów tropikalnych na Atlantyku w tym roku ma być ponad przeciętny. Zwykle trwa do 30 listopada. Warto w tym czasie śledzić rozwój sytuacji w części tropikalnej Atlantyku, bo często byłe burze tropikalne, a nawet huragany kierują się później w rejon Europy. Może to mieć spory wpływ na zmiany w prognozach długoterminowych, gdyż często modele nie mogą odpowiednio uwzględnić w dłuższym okresie zmian, jakie mogą przynieść dynamiczne cyklony tropikalne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!